Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Need on südamelihase infarkti peamised tunnused

Copy
Valu rinnus on kõige sagedam infarkti sümptom.
Valu rinnus on kõige sagedam infarkti sümptom. Foto: Shutterstock

Südamelihase infarkt ehk müokardiinfarkt on südame isheemiatõve raskeim avaldumisvorm, mille tagajärjeks on pöördumatu südamelihase kahjustus verevarustuse häirete tõttu.

Südamelihase infarkti peamiseks tunnuseks on stenokardia (rindkerevalu), mis ei möödu 10–15 minuti jooksul. Teisteks sagedamini esinevateks tunnusteks on: higistamine, tugev nõrkus, iiveldus, oksendamine, õhupuudus, südamekloppimine, hirmutunne, mõnikord ka teadvusekaotus. Südamelihase infarkt võib mõnikord kulgeda kas täiesti valutult või vähese valuga – umbes 10 protsendil juhtudest, seda eeskätt suhkurdiabeedi haigetel, naistel ja vanematel inimestel. Kui Teil on olnud mööduva valu episood, mille järel tunnete kestvat nõrkustunnet, õhupuudust ja/või on tekkinud rütmihäireid, tuleks helistada perearstile või kutsuda kiirabi. Südamelihase infarkti esmaseks tunnuseks võib olla ka äkksurm – sel juhul peavad juuresolijad kutsuma viivitamatult kiirabi ja alustama dispetšeri juhendamisel elustamisvõtetega!

Mida tuleb teha stenokardia korral? Katkestage kohe tegevus ja puhake, kõige parem kui heidaksite pikali. Kui Teil on käepärast nitroglütseriini tablett, siis pange see keele alla. Kui Teil on aga nitroglütseriini pihusti pudelike, siis pihustage lahust keele alla. Oodake 5 minutit. Kui stenokardia püsib, kutsuge kiirabi. Kui Teil on käepärast aspiriini, siis võtke sisse üks tablett. Ärge mingil juhul ise autorooli istuge, kirjutab regionaalhaigla südamekeskus.

Tagasi üles