Hiljutine uuring, mis avaldati ajakirjas Clinical Epigenetics, viitab sellele, et poisid, kes alustavad suitsetamist juba varases teimeeas, võivad ohustada oma tulevaste järeltulijate geene, suurendades seeläbi astma, ülekaalulisuse ja nõrgenenud kopsufunktsiooni tekke riski.
Uuringu viisid läbi Southhamptoni ülikoolis Bergeni ülikooli teadlased ning see on esimene avastus, mis seletab isa varases teimeeas suitsetamise mõju oma tulevastele lastele.
Analüüsiti 875 inimese epigeneetilisi profiile, kes jäid vanusevahemikku 7–50 ning nooremate osalejate puhul uuriti ka nende isade suitsetamisharjumusi. Avastati olulisi epigeneetilisi muutusi 19 konkreetses piirkonnas. Eriti mõjutatud olid lapsed, kelle isad olid suitsetanud enne 15-aastaseks saamist. Need DNA muutused, mida tuntakse metüleerimisena ehk geenide lõpliku väljalülitamisena, reguleerivad geenide avaldumist ning on seotud astma, rasvumise ja vilistava hingamisega.
«Meie uuringud suurtes rahvusvahelistes uuringutes on näidanud, et tulevaste põlvkondade tervis sõltub noorte täna tehtud tegevustest ja otsustest.»
Bergeni ülikooli professor Cecilie Svanes rõhutab noorte inimeste täna tehtud tegevuste ja otsuste olulisust, enne kui vanemaks saades oma otsuseid kahetsetakse. Seda on oluline meelde tuletada poistele, kes on varases puberteedieas ja samuti noortele neidudele kui tulevastele emadele.
Uuringu kaasautor Negusse Kitaba selgitab, et epigeneetilised muutused olid märgatavamad nendel lastel, kelle isad on hakanud suitsetama puberteedieas, võrreldes nendega, kelle isad on suitsetanud pärast teismeiga. See viitab sellele, et varane puberteet võib esindada kriitilist ajavahemikku füsioloogiliste muutuste jaoks. Luubi alla on eriti võetud noormehed, kuna sel ajal toimub tüvirakkude loomine, mis toodavad spermat.