E, 4.12.2023

Energiajookidest. Avameelselt ja ausalt. Mis oleks tervislik alternatiiv?

Silver Laus
, Shroomwell
Copy
Foto: Pexels

Kaasaegne maailm on järjest kiirema tempolisem ning tulemuste saavutamiseks antakse järjest vähem aega. Olgu see töömaastikul, koolis või trennis, sammu pidamine tundub raske ning üheks järjest populaarsemaks “lahenduseks” on energiajook.

On ju klassikaline energiajook mõeldud meid kiiremini ergutama, pakkudes kombinatsiooni kofeiinist, suhkrust ja muudest üsnagi tugevatoimelistest ja tihtipeale sünteetilistest stimulantidest. Kuigi raske on vaielda nende efektiivsuses, on nendel jookidel ka üsna tume varjukülg. Vaatame korra, et kuidas energiajookides leiduvad ained võivad tervisele kahjulikud olla ning kuidas teatavad ained keha mõjutavad.

Traditsioonilised energiajoogid võivad mõjuda kehale väga negatiivselt

Pexels

(liigne) Kofeiin

Kuigi kofeiin oma olemuselt on nootroopik, ehk siis mõõdukas tarbimine võib olla kasulik keskendumisele ja erksusele, sisaldavad paljud energiajoogid oluliselt rohkem kofeiini kui seda on sinu tavaline tassitäis kohvi. Liigne kofeiin jällegi võib põhjustada

  • Südame rütmihäireid, kus süda hakkab pekslema või jätab koguni lööke vahele.
  • Vererõhu tõusu, mis ajapikku tekitab kardiovaskulaarseid probleeme
  • Unehäireid – kohvi pooleluiga on ca 8h. Seega liigne kohvi ja pärast hilist lõunat, mõjutab keha normaalset unerütmi, mistõttu keha toimimine saab olema tugevalt häiritud

Suhkru ülekoormus

Enamus energiajooke on koormatud suhkruga, mis annavad kiire energialaengu, kuid millele järgneb ka kiireloomuline langus. Üldiselt on energiajookides kasutatava suhkru allikaks suhkrud, mille glükeemiline indeks on kehale üks koormavamaid, tekitades ülitugevaid ja ebatervislikke veresuhkru hüppeid, mis omakorda võib viia insuliiniresistentsuse ning põhjustada kehas ja veresoonkonnas akuutseid põletikke.

Pexels

Võimendavad koostisosad ning sõltuvus

Energiajookides kasutatakse lisaks kofeiinile ka palju erinevaid teisi stimulante, mis võimaldaks saavutada kiire erksuse efekti. Paljudel juhtudel on need liigselt stimuleerivad ning ka sünteetilised (mitte looduslikud). See omakorda üle stimuleerib närvisüsteemi, mis põhjustab ärevust, närvilisust ja värinaid. Kasvab ka tolerants antud biokeemiliste komponentide vastu, mistõttu tarbime aina suuremas koguses ning tihemini, et taasluua soovitud efekti.

Peale mõningast püsivat tarbimist kogevad inimesed tihtipeale võõrutusnähte, mis võivad väljenduda peavalude, väsimuse, ärritustunde või depressiooni näol.

Neerupealsete ületalitus ning väsimus

Energiajoogis olevate stimulantide kokteil avaldab neerupealsete retseptoritele koormust ning stressi, mistõttu toimub stressihormooni kortisooli ületootmine. Aja jooksul neerupealsed väsivad, mis omakorda toob kaasa pideva kroonilise väsimuse, mida ainult unega tihtipeale enam ümber ei pööra. See omakorda viib keha kiiresti nõrgenenud immuunsüsteemini, mistõttu keha ei suuda enam võidelda väliste stressoritega. Samuti nihkub paigast hormonaalne tasakaal ja tekivad kontrollimatud meeleolumuutused.

Ärevushäired ning tähelepanudefitsiit

Mõnedes EU riikides on energiajoogi müümine alaealistele keelatud, mis on tingitud peamiselt nende jookide mõjust noorele arenevale ajule. Energiajookides sisalduvad ained mitte ainult ei kahjusta keha füüsiliselt, vaid mõjutab ka vaimset tasakaalu sellest tulenevalt.

Suures koguses halva kvaliteediga süsivesikuid põhjustab oksüdatiivset stressi ja selle esimene mõju on tihtipeale ajus. Samuti kõiksugu lisaained, mis just nagu peaks lühikeses vaates energiat andma, kahjustab pikaajaliselt keha ja ajutegevust. Aju närvisünapsid ei toimi enam neile omaselt ja mõne aja jooksul lüheneb keskendumise ning tähelepanuvõime. Muutume ärevaks, närviliseks. Mida pikem on energiajookidest kehale tulenev stressi periood, seda jäävam on kahjustus.

Kas on alternatiive?

Klassikalised energiajoogid võivad tunduda kiire lahendusena väsimusele ja madalale energiatasemele, kuid nende terviseriskid on märkimisväärsed. Une häirimisest kuni potentsiaalse südame kahjustumiseni välja – nende jookide mõjud on laiaulatuslikud.

Õnneks on täna tekkimas arvestatavaid tervislikumaid alternatiive. Looduslikest taimsetest lahendustest, võimsatest supertotudest, kuni funktsionaalsete seenteni.

Üheks selliseks energiat ning fookust andvaks superseeneks on Lions Mane ehk Lõvilakk (tuntud ka kui Korallnarmik).

Shroomwell FUNGIFOCUS karastusjoogis on lisatud pea 2g lõvilakka ühe purgi kohta, mis teeb sellest ühe unikaalseima toote turul. Lisaks oleme hoolitsenud selle eest, et kõik tootes olevad komponendid oleks looduslikud ning ei kahjustaks sinu tervist.

Jah, energia ja selge fookuse saavutamine võib olla võimalik ka tervislikult ning maitsta samal ajal taevalikult hästi.

Shroomwelli tervislik energiajoogi asendus Lion`s Mane Fungifocus. Tutvu tootega siin- Lion`s Mane Fungifocus jook

Shroomwell

Copy
Tagasi üles