Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

10 NÕUANNET JA BIOHÄKKI: kuidas saada oma ellu kiiremad, paremad otsused ja rohkem fookust

Copy
Artikli foto
Foto: Shroomwell

Fookus on tänapäeva kiires ja nõudlikus maailmas üha teravamalt päevakorras olev probleem. Elu muutub kiiremaks ja otsuste tegemise võimekus on üha kriitilisem.

Usun, et sa ei ole ainuke, kes sooviks tõsta oma mentaalset võimekust ja seeläbi justkui teha otsuseid, mis ei ole sunnitud ja läbi raskuste. Samuti, kes meist ei tahaks saavutada laser-fookust, kus toimetame mistahes mentaalset energiat nõudva projektiga, ilma et iga 2 minuti järel ennast taaskord Instagrami skrollimast ei leiaks.

Fookus ja vaimne selgus ei ole paljalt tahtejõu küsimus. Tegu on ajule kättesaadava energia küsimusega. Kui ei ole piisavalt energiat ja toitained, siis kipume tegelema kõrvaliste asjadega või siis projekti edasi lükkama, kuna see tundub üle jõu käivat. Üleüldse, otsuste tegemine tundub sellistel hetkedel raske ja keeruline. Tuleb tuttav ette?

Eelmainitu on ka meie endi jaoks olnud probleem, mistõttu oleme sulle kokku pannud 10 tasuta näpunäidet, kuidas saavutada parem fookustamise võime ja tõsta oma vaimset võimekust.

Silver on biohäkker ja Shroomwelli tegevjuht
Silver on biohäkker ja Shroomwelli tegevjuht Foto: Shroomwell

1. UNI

  • Hea päev algab eelmisest õhtust. Pole midagi teha, normaalsel ajal magamaminek ning sellest lähtuvalt täisväärtuslik (ca 8 tundi) uni on hea vaimse võimekuse üks alustalasid. Keha nõutud normaalne unerütm hoolitseb selle eest, et meie eelmise päeva andmed oleksid talletatud ja emotsioonid tõlgendatud. See omakorda lubab ajul uuel päeval kiiremini funktsioneerida ja vajalikku infot leida.

Toeta oma head unerütmi Shroomwell Reishi tintkuuriga või Shroomwell SleepWelli suuspreiga.

  • Samuti toimub une ajal aju süvapuhastus. Päeva jooksul tekkinud mürkained filtreeritakse une ajal välja. Puhtam süsteem on kiirem ja operatiivsem.

2. TOITUMINE

Optimaalne toitumine on normaalse aju- ja kehatalitluse tuntud fakt. Menüü peaks olema igaühe jaoks individuaalne ja talle sobiv. Küll aga lisame paar näpunäidet toitumiseks, mis aitab piire nihutada:

  1. Liigne suhkur on keha suurimaid hävitajaid. Suhkur suurendab insuliini tootmist ja kõikuv insuliinitase on kehale kurnav.
  2. Suhkur põhjustab põletikke. Põletikuline keha on pidevas kaitsvas seisundis ja energiatootmine on häiritud. Kuna aju nõuab palju energiat, siis tema opereerimisvõime seetõttu kahaneb. Sellest tulenevalt häirib liigne suhkur närvirakkudevahelist suhtlust, mis omakorda mõjutab seda, kuidas aju talletab ning töötleb infot.
  3. Aju koosneb ca 60 protsendi ulatusest rasvadest. Hoolitse, et su toidulaual on piisaval hulgal häid rasvu. Head rasvad on töötlemata rasvad, näiteks oliiviõli, kalaõli, kookosõli jne. Kõik õlid, mis on kuumtöödeldud ja tööstuslikult toodetud (näiteks margariin, rapsiõli jne), on kehale ja ajutööle laastavad.

Toeta oma seedimist Shroomwell Shiitake tinktuuri ja Shroomwell Detoxi eliksiiriga.

3. TRENN

  • Trenn on üks kõige alahinnatumaid lahendusi meie ajutöö võimekuse tõstmiseks. Aktiivne liikumine ja trenn aitab meie kehal ennast ise parandada ja toodab näiteks sellist olulist proteiini meie kehas, nagu NGF (inglise keeles Nerve Growth Factor). See proteiin tõhustab keha- ja ajurakkude kasvu ning paranemist. Järjepidev trenn tõstab kognitiivset võimekust ning hoiab aju ja keha noorena.

4. KOHVI TARBIMINE

  • Nihuta esimese kohvi joomine 60–90 minutit ärkamisest.

Kes meist ei oleks hommikul esimese asjana kohe kohvimasina sisse lülitanud, et siis nautida päeva esimest kohvi ja selle najal ärkamist… Kahjuks liiga varajane kohvijoomine häirib keha loomuliku ärkamise protsessi. Seetõttu on hilisem energiatase ja aju töö häiritud. Kohv ei lase adenosiinil kehas normaalselt ennast siduda, mistõttu tekib pärastlõunane madalseis ja ajuväsimus.

  • Piira kohvi joomist pärast kella 2 pärastlõunal. Kohvi eluiga on 8 tundi, mistõttu liiga hiline kohvi joomine mõjutab meie und ja ei lase kehal tema loomulikku unerütmi laskuda. Isegi siis, kui jääd magama, ei ole sinu une tasandid tihtipeale sellised, nagu nad olla võiks.

5. TOIDULISANDID

  •  Lõvilakk ehk Lion’s Mane

Üks parimaid teadaolevaid ajutöö ja fookuse parandajaid on lõvilakk. Hiljutine teadustöö, mille avaldas Queenslandi ülikool, kirjeldab lõvilakka kui ühendit, mis võimendab ajurakkude kasvu ning mälu. Kliinilised katsed tõestasid, et lõvilakas leiduvad ühendid kiirendavad aju närvirakkude kasvu ja parandavad mälu, luues uusi ühendusi neuronite vahel.

Nagu öeldud – 60 protsenti ajust on rasv. Kalamaksaõli sisaldab kaht kehale vajalikku omega-3-rasvhapet: EPA ja DHA, mis on keha- ja ajutööks tähtsad komponendid. Eriti just EPA, mis aitab kaasa normaalse nägemis- ja ajufunktsiooni talitlusele.

  • B-vitamiinid

B-vitamiinid on tähtsad närvisüsteemide toetajad, mis hoolitsevad normaalse ja kiire närvisüsteemi talituse eest. Samuti aitavad B-vitamiinid kaasa normaalsele energiavahetusele ja toetavad keha psühholoogilisi funktsioone.

6. (SININE) EKRAAN

  • Veedame ekraani ees aega rohkem kui kunagi varem. Olgu see siis arvutiekraan, telefon või televiisor, ekraanid väsitavad aju stimuleerimise ja värvitonaalsuse kaudu. Anna ajule puhkust ja tekita ekraani vaatamisest pausid, et aju saaks taastuda.
  • Sinised valgused (mida täna ekraanid kuvavad) annavad meie ajule väärinfot, et asutakse keskkonnas, kus päike on veel kõrgel taevas. Seetõttu tuleks vähendada õhtusel ajal ekraanide vaatamist, et aju saaks maha rahuneda ja kosutada ennast vajaliku unetsükliga (vt esimest punkti).
  • Seadista oma arvuti ekraan punaka õhtuvalguse rütmi kasutades tasuta programmi F.lux.

7. SOTSIAALNE AKTIIVSUS 

  • Inimestena oleme juba aastatuhandeid loodud elama hõimudes. Hõim on meie lähikondlased, kellega läbi käime ja suhtleme. Hõimude olemus on meie (aju)tervisele ülimalt vajalik, kuna hoiab keha ja vaimu terve ninh aitab kehal füüsiliselt toota hormoone, mis annavad õnnetunde. Aktiivne ja tähenduslik sotsiaalsus hoiab aju plastilisena ning seosed terved.

8. VAIMNE AKTIIVSUS

  • Aju on lihas nagu iga teine, mistõttu see vajab mitmekülgset treeningut. Keerulised olukorrad, intelligentsed jutuajamised, kuni ristsõna lahendamiseni välja on treening, mida sinu aju aktiivselt arenguks vajab. See hoiab lihase töös, treenitud ja vormis. Esita ajule väljakutseid!

9. LIIKUMINE JA VALGUS

  • Ei tule kellelegi üllatuseks, et liikumine on tähtis. Ajuteadlased nimekatest ülikoolidest on korduvalt tõestanud, et vilgas jalutuskäik kord päevas teeb imesid ja on aju tervisele ülimalt vajalik. Tee iga päev 30–45-minutiline jalutuskäik.

10. VÄLDI KRÜPTONIITE

  • Superman oli Superman, kuni tema lähedale sattus kivi, mis tema võimeid nõrgestas. Seda kivi kutsuti krüptoniidiks.

Meie igapäevaelus leidub seda krüptoniiti igal sammul. Pane tähele, mis on need tegevused ja söögid, mis sind nõrgestavad (panevad tundma loiult, tekitavad n-ö aju-udu või väljenduvad isegi miskis füüsilises vormis). Kõik need krüptoniidid nõrgestavad ka sinu aju – garanteeritult! Väldi neid!

Vaata kõiki Shroomwelli tooteid SIIT!

Copy
Tagasi üles