Uus uuring avaldati neljapäeval ajakirjas Nature Medicine, kuhu oli kaasatud üle 100 inimese, kellel on mõõdukas kuni raske PTSH. Inimesed jagati kahte rühma: üks rühm sai tavalist teraapiat ja teine rühm teraapiat koos MDMA-ga. Mõlemaid rühmasid jälgiti 18 nädala jooksul, mille sisse mahutati kolm seanssi.
Uuringu tulemustest selgub, et MDMA-ga abistavat teraapiat saavad inimesed on võrreldes tavalise kontrollrühmaga keskmiselt paremas seisus. Umbes 86 protsenti MDMA rühma kuuluvatest inimestest on tunnistanud, et kogesid uuringu jooksul kliiniliste sümptomite paranemist. Ecstasy võtmisel ei tuvastatud olulisi ohutusprobleeme, siiski levinuimate kõrvaltoimete alla kuuluvad lihaspinged, iiveldus ja higistamine.
Need tulemused on kooskõlas MAPS-iga, mis on samuti avaldatud 2021. aastal ajakirjas Nature Medicine. Seekord õnnestus uuringusse hõlmata hoopiski mitmekesisem osalejate rühm, mis on oluline iga uue ravimi või teraapia heaks kiitmisel. Kuigi mitte kõik ei reageeri MDMA-ga abistatud teraapiale positiivselt, võiks see ravi pakkuda väärtuslikku alternatiivi nendele, kes ei ole saanud leevendust olemasolevatest ravimitest ega teraapiatest.
Vaadates lootustandvaid tulemusi, tundub tõenäoline, et Toidu- ja Ravimiamet otsustab lähiajal MDMA-ga abistatud teraapia post-traumaatilise häire raviks heaks kiita. Siiski võib enne selle ravi välja kirjutamist tekkida logistilisi takistusi. Hetkel klassifitseerub Ameerika Ühendriige Uimastikaitseameti sõnul Ecstasy rangelt narkootiliseks aineks, mis tähendab, et sellel on suur kuritarvitamise potentsiaal, millel puudub aktsepteeritud meditsiiniline kasutus.
MAPS kavatseb taotluse esitamist jätkata ja plaanib enne 2023. aasta lõppu saada ametliku Toidu- ja Ravimiameti heakskiidu. Kui see õnnestub, võib MDMA-ga abistatud teraapia olla juba järgmisel aastal avalikkusele kättesaadav.
MAPS-i asutaja ja president Rick Doblin väljendab tuleviku suhtes lootust, öeldes: «Loodame, et Ecstasyga abistatud teraapia saab PTSH raviks Toidu- ja Ravimiameti heakskiidu juba järgmisel aastal ja et meie teaduse põhimõte innustab teadlasi tegema sellest vaid esimese paljudest psühhoaktiivsetest ainetest abistatud teraapia, mida valideeritakse põhjaliku uurimistöö abil.»