L, 9.12.2023

Kuidas leevendada nohu, mis aitab nohu vastu kõige paremini?

Apotheka
Copy
Foto: Pexels

Nohu on äge ülemiste hingamisteede nakkus, mis kestab enamasti nädal kuni kümme päeva. Täiskasvanu põeb nohu keskmiselt kaks kuni kolm korda aastas, väikelaps võib aga haigestuda isegi kuni kaksteist korda aastas.

Apotheka proviisor Karina Udaltsova räägib täpsemalt nohust ja selle ravivõimalustest.

Miks nohu tekib?

Nohu põhjustavad umbes 200 erinevat viirust, neist kõige sagedamad põhjustajad on rinoviirused. 1950. aastatel, kui otsiti külmetushaiguste põhjustajaid, avastatigi uuringute käigus rinoviirus. Rinoviirus levib nii piisknakkusena kui ka pindade ja lähikontakti kaudu ja on väga vastupidav, suutes ilma peremeesorganismita püsida nakkusvõimelisena isegi kuni kolm kuud. Kuna rinoviirusele kõige sobilikum temperatuur on 32 °C, siis on selle parim kasvulava ülemised hingamisteed, kus temperatuur on pideva jaheda õhu liikumise tõttu madalam, seda eriti sügistalvisel hooajal. Seetõttu ongi nohu peamine levimisaeg septembrist aprillini. Lisaks sobivale temperatuurile algavad siis jälle kool, lasteaed ja trennid, mis läbi tiheda sotsiaalse elu soodustavad omakorda nakkuse levikut.

Millised on nohu sümptomid?

Tavaliselt algab nohu kihelustundega ninas, millele järgneb vesine eritis, mis päevade jooksul paksemaks muutub. Alguses võib läbipaistvat vedelat sekreeti olla häirivalt palju, sellega kaasneb tavaliselt pidevast nuuskamisest tingitud nahaärritus ja kipitus ninaaukude ümbruses. Aegamööda muutub sekreet paksemaks, kollakamaks ning väheneb koguseliselt. Mõnikord võivad sügeleda ja vesiseks muutuda ka silmad. Sageli esineb nohu korral ninakinnisust, lõhnataju langust ja olenevalt nohu tekitanud viirusest võivad kaasneda muud sümptomid, nagu palavik, köha või peavalu. Nohu vajub mõnikord ka hingamisteedesse ja põhjustab seeläbi ärritusköha ja kurguärritust.

Kuidas ravida nohu?

Foto: Pexels

Nohu korral on kõige olulisem sümptomite leevendamine, kuni organism ise viirusest jagu saab. Millised preparaadid leevendavad peamist ebamugavust tekitavat sümptomit — ninakinnisus?

 • Ksülometasoliini ja oksülometasoliini sisaldavad spreid (keemilise koostisega). Kuna leevendus on kohene, võib tekkida vale arusaam, et tegemist on tõhusate ja ohutute ravimitega. Kahjuks nii ei ole. Ksülometasoliini ja oksülometasoliini pihustit ei tohi kindlasti tarvitada üle 3–5 päeva, sest need toimeained võivad põhjustada limaskesta kahjustusi ja sõltuvust. Samuti ninakuivsust. Selle vähendamiseks on soovitatav kasutada spreid, mis sisaldaks lisaks ka dekspantenooli, mis rahustab ja niisutab limaskesta.
 • Meresoola lahuse spreid sobivad ka igapäevaseks kasutamiseks. Nad aitavad liigset sekreeti välja loputada, niisutavad nina limaskestasid ja vähendavad ärritust.

  Saadaval nii väikesed pudelid (nt Quixx), et oleks mugav kaasas kanda, kui ka suuremad (nt Humer) koduseks kasutamiseks.

 • Pseudoefedriini tabletid ja siirupid. Need on kiire (keskmine kuur on 3–4 päeva) ja tõhusa toimega ravimid, sest pseudoefedriinil on veresooni ahendav toime. Kui veresooned ninas ahenevad, väheneb ka turse. Siin aga tasub meeles pidada, et pseudoefedriini sisaldavad tabletid võivad tõsta vererõhku või põhjustada südame pekslemist. Enne kasutamist pidage kindlasti nõu apteekriga, mida saab mugavalt teha ka meie Apotheka e-apteegi kodulehel.
 • Loodusliku päritoluga tabletid ja siirupid, mis aitavad sekreeti vedeldada. Emajuurejuurt sisaldavaid preparaate võib võtta kauem (7–14 päeva). See on eriti oluline kroonilise sinusiidi ägenemise korral, kui nohu kestab kauem kui nädal.
 • Auru tegemine. Limaskesti niisutada ja sekreeti vedeldada saab ka inhalaatori abil. Inhalaatoris tekkiv niiske aur aitab samuti vältida põskkoopa- ja kõrvapõletike tekkimist.

Kui nohu hakkab läbi saama ja ninna tekivad koorikud, saab neid ravida õlilahuse või meresoolalahusega.

Väga oluline on tarbida palju vedelikku ja võimalusel võtta C-vitamiini, tsinki ja seleeni. Kui nohu tekitab ärritusköha või kurguärritust, siis võib leevenduseks tarvitada imemistablette või kurgusiirupeid. Nagu iga viirushaigusega, tuleks ka nohuga võimalikult palju puhata ja mitte tööl käia ja liigselt ringi liikuda.

Kuidas erineb tavalisest nohust allergiline nohu?

Foto: Pexels

Mõnikord võib olla raske eristada tavalist nohu ehk nina-neelupõletikku ja allergilist nohu. Allergiline nohu algab tihti aevastamisega. Tavalised on ka püsiv nina sügelus ja kipitus ning vesine eritis. Kaasneda võib nii ninakinnisus ja turse kui ka silmade sügelus ja turse. Allergiline nohu ei lähe üle 7–10 päevaga, vaid hoopis siis, kui allergeeniga kokkupuudet enam ei ole.

Allergilise nohu leevenduseks on apteekides saadaval:

 • Antihistamiinikumid.

  Allergiavastased tabletid leevendavad allergia sümptomeid juba mõne tunni jooksul.

 • Meresoola lahus.

  Nii nagu tavalise köha korral, soolalahused aitavad limaskesti niisutada ja ärritust vähendada.

 • Allergiavastased silmatilgad.

  Kuna allergilise nohu korral on sageli haaratud ka silmad, siis tasub katsetada ka allergiavastaseid silmatilku, mis leevendavad efektiivselt punetust ja sügelust. Ka allergilise nohu korral soovitatakse sümptomaatika leevendamiseks teha inhalaatoriga auru, kuid peamine on siiski välja selgitada allergeen ja sellest võimalusel hoiduda.

Nohu lapsel

Foto: Pexels
 • Nohu väikelastel

Väikelapsed põevad nohu isegi kuni 12 korda aastas. Mida väiksem laps, seda sagedamini ta nohus on. Eriti tihti on nohus lasteaiaealised lapsed, kelle immuunsüsteem on alles välja arenemas. Väikelapsed võiksid juba osata nuusata, selle õige tehnika õpetamine on väga oluline osa nohust kiiresti paranemisel. Magamise ajaks tasub kergitada ka peaalust.

Muus osas sarnaneb väikelaste nohu ravi täiskasvanute nohu raviga, oluline on lihtsalt ravimeid valides vaadata, et need vastaksid vanusele. Enamik on lubatud juba alates 2. eluaastast.

 • Nohu beebidel

Imikute jaoks võib nohu olla väga vaevarikas haigus, sest beebide ninakäigud on väga kitsad ja nina limaskest kohev. Nohuga kaasnev nina limaskestade turse muudab läbi niigi kitsa nina hingamise vaevaliseks ja eriti tugevalt annab see tunda lapse toitmise ajal.

 • Kuna imikud ei oska veel nuusata, siis on hea abivahend nina aspiraator, mille abil beebi ninast sekreeti eemaldada. Apteegis on saadaval manuaalne Rhinomer ninaaspiraator ja selle otsikud.
 • Ninna võib eelnevalt tilgutada ka füsioloogilist lahust ja seejärel aspiraatori abil sekreet eemaldada.

Väga mugavalt saab kasutada üksikdoosi füsiloloogilise lahuse ampulle Unadose.

Soovitatav on kasutada ka inhalaatorit auru tegemiseks ja eriti mugavad on imikutel ultraheli inhalaatorid, mis on vaiksed ja mida saab kasutada ka pikali asendis ajal, mil beebi magab.

NB! Artiklis olid mainitud ravimid.

Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Copy
Tagasi üles