Tihti tekitavad neelamisraskusi liiga suured «ampsud» – erinevad tabletid, mida on oluline just valmiskujul manustada. Miks võib olla raske neelata? Neelamisraskuste taga ei pruugi tegelikult peituda ühtegi häiret või probleemi, eriti kui selle põhjuseks on valus kurk või lapse jaoks ebasobiva suuruse või kujuga tablett, kuid kui see süveneb või kordub, siis tasuks kindlasti mõelda nii põhjustele kui ka potentsiaalsetele lahendustele.
Miks võib olla raske neelata?
Dr Rammul selgitab, et iga neelamisraskus ei pruugi olla tingitud neelamishirmust, kuid neelamishirmuga kaasneb pea alati neelamisraskus. Saame eristada kahte omavahel seotud probleemi – neelamishäiret ja neelamishirmu.
Neelamishäire ehk düsfaagia korral on tegemist raskustega toidu liikumisel suust läbi neelu ja söögitoru makku. See on üsna harva esinev häire ja kõige sagedamini on see põhjustatud suu, neelu või söögitoru haigustest, vahel ka erinevate närvisüsteemi kahjustuste tagajärjel.
Neelamishäirete tagajärjel võib organism sattuda vedelikupuudusesse. Sageli alaneb kehakaal ja nõrgeneb immuunsus. Kopsupõletike oht suureneb ja neelamishäire tagajärjel hakkab inimene vältima sotsiaalseid olukordi, et ei peaks koos teistega sööma.
Fagofoobia ehk neelamishirm on harvaesinev, kuid tõsine foobia, mille korral esineb suur hirm neelamise ees ja mis võib vahel põhjustada isegi söömisest ja joomisest täielikult loobumist. Kõige sagedamini välditakse siiski teatud tekstuuriga toiduaineid, näritakse toit liiga peeneks ja kuivaks või kurdetakse selle üle, et toiduosakesed jäävad neelamise ajal ebameeldivalt kurku kinni. Fagofoobiale olemuselt väga lähedane häire on lämbumishirm, mille korral esineb kartus toidu või tablettide neelamisega seotud lämbumise ees, mitte neelamisprotsessi kui sellise ees. Mõnikord võib lämbumishirm kaasneda ka fagofoobiaga.