Raua tagavara on võimalik hinnata vereanalüüsiga ferritiin. «Analüüs raud seerumis/plasmas ei ole sobiv rauavarude hindamiseks, sest analüüsil on suur ööpäevane kõikumine ja uuring ei peegelda vaba raua sisaldust, vaid transferriiniga seotud raua osakaalu. Kes on ferritiini analüüsi teinud, on ehk kursis, et normväärtusel on väga lai vahemik – näiteks naistel 10-204.0 µg/l. Normaalvahemiku tulemuste järgi oli SYNLABis aastal 2022 ferritiin alla normi ehk <10 ühikut vaid seitsmel protsendil naistest. SYNLABi laboriarstid soovitavad, et naise tervislik ferritiini näit peaks olema suurem kui 45 - 50 ühikut. Kui võtta kasvõi pool laboriarstide poolt soovitatust eesmärgiks (25 ühikut), on tulemuseks 22 protsenti naisi, kellel võiks ferritiin ikkagi kõrgem olla. Meestel on normvahemik veidi kõrgem ehk 28 – 370 μg/L. 2022. aastal SYNLABis tehtud analüüsidest on vaid viis protsenti meestest tulemus alla normaalväärtuse, kuid ka selleks, et mehed ennast hästi tunneksid, võiks ferritiini tase veres olla üle 70 ühiku,» selgitas laboriarst.
Regulaarset tervisekontrolli vajab ka inimene, kel puuduvad kaugelearenenud tervisekaebused
Dr Glükmanni sõnul tuleks terviseprobleemi ilmnedes esimese sammuna konsulteerida oma arstiga, kes lähtub inimese varasematest terviseandmetest ja tervise hetkeseisundist, et anda hinnang, millist ja kui sagedast tervisekontrolli patsiendil vaja on. «Kui terviseprobleeme ei ole ja inimene tunneb end hästi, võiks siiski iga viie aasta tagant kontrollis käia. Eakamad inimesed ka iga kahe aasta tagant, sest mõningate terviseprobleemide puhul ei pruugi kohe sümptomeid ilmneda. Terviseriskide olemasolul on soovitav kontrolle teha aasta tagant või vastavalt arsti soovitusele,» lausus arst.
Tema sõnul on oktoober ja november aeg, kui eneselegi ootamatult võib tervis vajada suuremat tähelepanu, kuid kiire töö ja kuhjuva kohustuste koorma kõrval jääb see paljudel unarusse. «Tänapäeval on võimalik ühe verevõtuga saada infot peamiste terviseriskide suhtes, mis analüüside abil määratakse,» lausus arst.
Dr Glükmann selgitas, et pärast vereanalüüside tegemist on soovitatav pidada nõu laboriarstiga, kes aitab uuringute tulemusi lahti selgitada ja annab ka edasised juhised, kui mõni analüüs peaks korrast ära olema: «Juhistest kinnipidamine ja muutuste tegemine igapäevaelus aitab organismil taastuda ja suurendab seeläbi vastupanuvõimet ka talvistele viirushaigustele.»