See on hästi libe tee. On oht, et hakatakse mõlemat paralleelselt kasutama. Noored, kes alustavad e-sigaretist, kipuvad kergemini üle minema ka tavalisele sigaretile. E-sigaretile on küll peale märgitud, mida need sisaldavad, aga uuringud on näidanud, et kontsentratsioonid võivad erineda. On olnud juhtumeid kui on märgitud, et see ei sisalda nikotiini, aga labori andmetel tegelikult sisaldab. Tuleb hästi kriitiline olla ja parem on üldse mitte alustada.
Mis nõu te annaksite, kuidas siis suitsetamisest loobuda?
Kui iseseisvalt ei suudeta loobuda peaks nõustamisele tulema. Nõustamine annab tuge, inimene saab kinnitust oma mõtetele. Suitsetamisest loobuda tuleb teadlikult, selleks on vaja enesekindlust ja pidevat enese jälgimist. Teadlikkus aitab palju kaasa. Noorte puhul on tähtis igakülgne suhtlus ringis kodu-kool-noor. Vanemad ootavad väga seda infot. Neid lapsevanemaid, kes soovivad last aidata nikotiini lõksust välja, on väga palju. Ja kui üks on suitsetamisest päästetud, siis tõenäoliselt ta aitab ka oma sõpruskonnal, kuhu tal on kuuluvusvajadus, paremini sellest välja tulla.
Kuidas ma lapsevanemana üldse aru saan, et laps tarvitab e-sigaretti?
Üks signaal on see kui tekivad uued, magusad lõhnad. Käitumise muster muutub, lapsed muutuvad ärevaks, kärsituks, on kiiresti ärrituvad. See näitab, et nikotiini tase on madalaks läinud, nad vajavad uut doosi, et saada rahulikkuse mõnus tunne kätte.
Lapsevanem peaks rohkem lapsega suhtlema. Aitab kui suhtlus ei piirdu ainult sellega kui küsitakse „Kuidas sul koolis läks?“. Räägi lapsega päevast, mis ja miks koolis toimus, et suhtlusel oleks sisu. See tuleb suheldes tegelikult välja kui laps oma probleemidest räägib.
Regionaalhaiglas on tulemas kopsuhaiguste teemaline infopäev. Kes sinna võiksid tulla?
Kõik huvilised, kes soovivad saada rohkem infot kopsuhaiguste kohta.
Infopäev toimub esmaspäeval, 25. septembril. Kella 9.00 kuni 12.00 on haigla fuajees avatud infolaud. Muu hulgas on seal tubakast loobumise infot väljas.