Oktoobris algas ülemiste hingamisteede haiguste hooaeg

PM Tervis
Copy
Külmetus, gripp. Pilt on illustreeriv.
Külmetus, gripp. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Sellest nädalast algas ülemiste hingamisteede haiguste ehk teisisõnu gripihooaeg. Järgmisest nädalast alustab uuesti terviseameti iganädalane gripiblogi.

Jätkub ägedate hingamisteede haiguste seire, mille andmed edastatakse igal neljapäeval terviseameti kodulehel. Lisaks on võimalik jälgida tervise infosüsteemi koondandmeid haigestumise kohta hooaegade, maakondade ja nädalate lõikes.

Alates oktoobri keskpaigast on tasuta gripivaktsiin kättesaadav üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda. Nende seas on lapsed ja noorukid, kellel on näiteks südame-veresoonkonnahaigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus. Tasuta gripivaktsiini saavad ka riskirühma kuuluvad sõjapõgenikud.

Gripivaktsiini saab soovi korral teha oma perearstikeskuses ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides Eestis. Samuti saavad inimesed end kiiresti ja mugavalt vaktsineerida paljudes apteekides. Hoolekandeasutuses teeb gripivastase vaktsineerimise kõigile soovijatele sealne õendusteenuse osutaja. Tervisekassa annab oktoobris teada, kui vaktsiin on Eestisse jõudnud ja vaktsineerimisega on võimalik alustada. Rohkem infot leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.

Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb paari nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni aasta. Vaktsineerimine on eriti vajalik vanemaealistele, kroonilistele haigetele, väikelastele ja neile, kes puutuvad kokku gripi riskirühma inimestega.

Vaktsineerimine on vastunäidustatud vaktsiini toimeaine või ükskõik millise muu koostisosa ülitundlikkuse korral. Palavikuga kulgeva või ägeda infektsiooni korral tuleb vaktsineerimine edasi lükata kuni tervenemiseni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles