Glükagoonilaadsed peptiid-1 retseptori agonistid (GLP-1 agonistid) on ravimid, mida kasutatakse II tüüpi diabeedi raviks.
GLP-1 on hormoon, mida leidub looduslikult peensooles. Need ravimid jäljendavad kõnealust hormooni, käivitades selle toime. Selle mehhanismi tõttu võivad GLP-1 agonistid:
- «käskida» kõhunäärmel insuliini vabastada
- blokeerida glükagooni eritumise – hormooni, mida kasutatakse veresuhkru taseme tõstmiseks
- aeglustada seedimist, nii et toit püsib maos kauem, tekitades kauemaks täiskõhutunde.
GLP-1 agonistide tüübid on järgmised: semaglutiid; liraglutiid; eksenatiid; dulaglutiid; tirzepatiid.
Enamik GLP-1 agoniste on süstitavad ravimid. USA toidu- ja ravimiamet on kaalulangusravimina heaks kiitnud ainult Wegovy ja Saxenda. Üha enam inimesi, kellel ei ole diabeeti, kasutavad aga kaalu langetamiseks GLP-1 agoniste.
Kui palju inimene kaalust alla võtab, sõltub inimese tervisest ja sellest, milliseid elustiilimuudatusi ta teeb, näiteks trennist ja tervislikust toitumisest.
Uue uuringu jaoks uurisid Sodhi ja tema meeskond USA-s ligikaudu 16 miljoni inimese tervisekindlustusnõuete andmeid, et otsida aastatel 2006–2020 kas semaglutiidi või liraglutiidi retsepte.
Uuring hõlmas andmeid hiljuti rasvunud inimeste kohta ja välja jäeti need, kellel oli diabeet või kellele oli välja kirjutatud mõni muu diabeedivastane ravim.
Teadurid analüüsisid andmeid, et näha, kui paljudel inimestel tekkis üks neljast seedetrakti probleemist – pankreatiit, soolesulgus, gastroparees (maohalvatus) või sapiteede haigus. Neid leide võrreldi seejärel inimestega, kes võtsid kaalu langetamiseks bupropiooni ja naltreksooni kombinatsiooni.
Teadlased leidsid, et osalejatel, kes võtsid GLP-1 agoniste, oli veidi üle üheksa korra suurem risk haigestuda pankreatiiti, 4,22 korda suurem risk soolesulguse tekkeks ja 3,67 korda suurem risk maohalvatuse tekkeks, võrreldes inimestega, kes võtsid bupropioon-naltreksooni.
«Me ei ole täiesti üllatunud. Kirjanduses on olnud palju teateid ja juhtumeid nende kõrvalnähtude kohta patsientidel, kes kasutasid neid ravimeid kehakaalu langetamiseks. Kuid ükski epidemioloogiline uuring seda riski ei uurinud, »ütles Sodhi.
«Oleme patsiendi teadliku nõusoleku tugevad pooldajad. Usume, et patsientide jaoks on ülioluline, et neil oleks täielik arusaam võimalikest kõrvalnähtudest, mis on seotud mistahes meditsiinilise raviga, mida nad otsustavad kasutada. Samuti loodame, et meie uuring aitab tervishoiuteenuse osutajaid teavitada ja neid riske teadvustada,» lisas ta.