Farmatseudi sõnul on vaimse tervise häired Eestis kahtlemata aladiagnoositud vaatamata tõsiasjale, et neile viitavad sümptomid on ühiskonnas laialt levinud. «Kõige tüüpilisemad vaimse tervise häiretele viitavad sümptomid on kiire väsimus, nõrkus, keskendumis- ja sooritusvõime langus. Kui teid kimbutab kõrge tundlikkus olukordade suhtes, mis väljendub kergesti tekkiva ärrituvuse ja hiljem ärevusena, järskude meeleolu muutuste, üldise töövõime halvenemisena, huvi ja rõõmu puudumisena ning võimetusena elu nautida, siis on aeg midagi ette võtta,» rõhutab Ojamaa.
Ojamaa juhib tähelepanu, et muret tasuks tunda, kui eelpool nimetatud sümptomid esinevad korduvalt ja järjepidevalt, sest pikaajaline vaimne stress hakkab ühel hetkel mõjutama ka füüsilist tervist.
«Vaimse tervise häiretega puutuvad kokku kõik, kellel on suur töö- või õppimisega seotud stress, mistõttu on depressioon ja ärevushäired täiskasvanud rahvastiku seas laialt levinud. Murettekitav statistika toob välja, et riskirühmas on eriti noored täiskasvanud vanuses 18-29. Väga oluline on märgata haavatavat noort inimest enda kõrval ja olla talle toeks,» tuletab Ojamaa meelde.
Vaimset tervist toetab tasakaalustatud elustiil
Igaüks saab oma vaimset tervist toetada mõistlikult tasakaalustatud elustiiliga, kus argikohustuste kõrval on igapäevaselt omal kohal füüsiline liikumine, meeldiv suhtlemine sõprade ja sugulastega, tervislikud eluviisid, piisav puhkus ja positiivne mõttemaailm. «Ei pea tingimata maratoni jooksma, aga iga päev võiks teha vähemalt pooletunnise jalutuskäigu või tegeleda paar korda nädalas aktiivsemalt meelepärase spordialaga,» rõhutab Ojamaa mõõduka füüsilise koormuse vajalikkust.