Mis on gripp ja kuidas see lastel väljendub?
Gripp on piisknakkus, mis levib peamiselt õhu kaudu, aevastamise või köhimise teel, aga mõnevõrra ka kokkupuutel erinevate pindadega. Perearsti Marje Oona sõnul on lastel gripi sümptomid üsna sarnased nagu täiskasvanutelgi. Haiguse tundemärkideks on kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase- ja liigesevalu. Gripp võib endaga kaasa tuua raskeid tüsistusi, näiteks kopsupõletik, väikelastel ka keskkõrvapõletik. Lisaks, kui lapsel püsib haiguse ajal väga kõrge palavik, ohustab neid ka vedelikupuudus.
Miks tabab gripp väikelapsi sagedamini kui täiskasvanuid?
«Väikelapsed ei ole gripiviirusega veel kokku puutunud, seega ei ole nende immuunsüsteem seda viirust tundma õppinud. Neil ei ole jõudnud tekkida omandatud immuunsust ja seetõttu on nad haigusele väga vastuvõtlikud,» selgitas perearst.
Oona sõnul põevad lasteaialapsed grippi sageli suurte puhangutena, kuna lasteaias ollakse koos rühmaviisiliselt. Lisaks ei pruugi lapsed kätepesule suurt rõhku pöörata. «Näiteks võib nakatuda, kui hõõruda pesemata käega oma nina või puudutada mänguhoos teise lapse nina või suud,» ütles doktor.
Kuidas ennetada lapse haigestumist grippi?
Kõige kindlama kaitse annab gripivaktsiin. «Vaktsineeritud laste immuunsüsteemile on vaktsiinis sisalduvate komponentide abil gripiviirust juba tutvustatud, neil tekivad gripiviiruse vastased antikehad ja seega on rohkem kaitset gripi vastu. Vaktsineeritud lastel on haigestumise ja haiglaravi vajaduse risk palju madalam,» ütles doktor Oona. Gripivaktsiin ei pruugi anda täielikku kaitset haigeks jäämise vastu, kuid igal juhul vähendab see oluliselt raske haiguskulu riski.