«Tänapäeva suurimaks ja laiaulatusliku negatiivse mõjuga terviseriskiks on istuv eluviis, mis mõjutab väga olulisel määral Eesti meeste eesnäärme ja teiste vaagnapiirkonna organite tervist,» leiab professor Margus Punab, kelle sõnul lahendaks iga tunni aja tagant ringi liikumine suure osa meeste alakehaprobleemidest.
Dr Margus Punab: just see tegevus lahendaks Eesti meeste alakehamured (1)
«Pikaajalisel istumisel väheneb vaagna ja eriti selle põhjas paikneva eesnäärme verevarustus,» selgitab Tartu Ülikooli Kliinikumi professor Margus Punab. «Hea verevarustus on aga kõigi meie organite optimaalse toimimise aluseks. Paar korda nädalas trennitegemine ei kompenseeri igapäevase istumise negatiivseid mõjusid.» Punabi sõnul ei tohiks istuda tunde järjest, vaid püüda mõnekümne minuti järel teha kasvõi lühiajaline vaagna verevarustust aktiviseeriv liikumispaus.
Sel kuul Margus Punabi sulest ilmuva suure meeste terviseprobleeme käsitleva raamatu läbivaks teemaks ongi eesnäärmeprobleemid, mille ennetamiseks on vajalikud muuhulgas ka füüsiline ja seksuaalne aktiivsus.
Vanuse tõustes suureneb meestel ka eesnäärmevähi esinemisrisk: igal viiendal üle 65-aastasel mehel võib leida eesnäärmes pahaloomulise kasvaja. Kõige sagedamini diagnoositud vähiks Eesti meeste seas ongi eesnäärmevähk 254,4 juhuga 100 000 mehe kohta. Raamat «Meeste tervis» aitab dr Punabi sõnul leida vastuseid piinavatele küsimustele oma tervise kohta, mida muidu perearsti või uroloogi/androloogi käest ei tihka küsida.