Saada vihje

AVASTUS Kilpnäärmevähi tekkeriski suurendavad levinud ained

Kilpnäärme talitlus mõjutab mitut keha funktsiooni. Ultraheliuuringul olid Covid-19 tõttu tekkinud põletiku jäljed paljudel nähtavad veel aasta hiljem.
Kilpnäärme talitlus mõjutab mitut keha funktsiooni. Ultraheliuuringul olid Covid-19 tõttu tekkinud põletiku jäljed paljudel nähtavad veel aasta hiljem. Foto: Shutterstock

New Yorgis asuva Mount Sinai Icahni meditsiinikooli teadlased on avastanud seose teatud per- ja polüfluoroalküülainete (PFAS) ehk «igaveste kemikaalide» ning kilpnäärmevähi suurenenud riski vahel, edastab ajakirjas eBioMedicine avaldatud uuring.

«Igavesed kemikaalid» on suur sünteetiliste kemikaalide rühm, mis võivad sattuda mulda, vette ja õhku. Tugeva süsiniku-fluori sideme tõttu ei lagune need kemikaalid keskkonnas kergesti. «Igavesi kemikaale» on kasutatud tarbekaupades alates 1940ndatest kogu maailmas, sealhulgas mittenakkuvates köögitarvikutes, veekindlates rõivastes, plekikindlates kangastes ja muudes toodetes, mis tõrjuvad rasva, vett ja õli, vahendab Medical Xpress.

Nii riiklikud kui ka rahvusvahelised asutused, sealhulgas Euroopa Parlament ja Ameerika Ühendriikide keskkonnakaitseagentuur (EPA), on kuulutanud PFASiga kokkupuute tervisekriisiks.

«Koos kilpnäärmevähi märkimisväärse kasvuga maailmas viimastel aastakümnetel tahtsime sukelduda potentsiaalsetesse keskkonnateguritesse, mis võiksid olla selle tõusu põhjus. See viis meid järelduseni, et PFAS ehk «igavesed kemikaalid» võivad vähemalt osaliselt seletada kilpnäärmevähi esinemise suurenemist ja see on valdkond, mida peaksime jätkuvalt edasi uurima,» ütles uuringu kaasautor dr Maaike van Gerwen, Icahni Mount Sinai meditsiinikooli õppejõud.

Kommentaarid
Tagasi üles