NB! Nagu oli mainitud, kuna alla 2-aastased ei saa röga välja köhimisega veel hästi hakkama, siis ei soovitata rögalahtistavaid preparaate neile üldse manustada. Ka köha pärssivad ravimid ei sobi väikestele lastele.
Parimaks vahendiks väikelaste köha leevendamiseks on inhalaatori aur. Ka hanerasva määrimine rinnakule ja jalataldadele võib kiiremale paranemisele kaasa aidata. Kindlasti ei tohi ära unustada vedeliku tarbimist, sest ka piisav joomine aitab röga vedeldada ja üldisele paremale enesetundele kaasa.
Larüngiit ehk kõripõletik on üheks köhaga kulgevaks hingamisteede haiguseks, mis väikelapsi ohustab. Väikelaste hingamisteed on kitsamad ja põletiku poolt tekitatud turse võib hakata hingamist takistama. Larüngiidi tunneb ära iseloomuliku paukuva köha ja vilistava või kõõksuva hingamise järgi. Sellised hingamisprobleemid leiavad eriti sageli aset öösiti ja mõjuvad lapsevanematele ehmatavalt. Heaks kiireks abivahendiks on teha inhalaaatoriga auru, minna sobivalt riietatuna välja värske jaheda õhu kätte, avada aken, keerata vannitoas lahti kuumavee kraan ja lasta lapsel vannitoa niiskes õhus hingata. Kui on näha, et need võtted ei toimi, tuleks kutsuda kiirabi või sõita EMO-sse. Larüngiit on sagedamini esinev just alla 5-aastastel lastel, sest nende hingamisteed on märgatavalt kitsamad.
Ka kurku valguv röga võib väikelast köhima ajada. Seda eriti juhul, kui nohu on tugev. Siis peakski tegelema eeskätt nohuga - puhastama nina meresoola lahusega, eemaldama sekreeti aspritaatoriga, või kui laps oskab, paluda tal ise nuusata. Ka voodipeatsi kõrgemale tõstmisest võib abi olla, sest nii muutub lima äravool lihtsamaks.
Millal pöörduda köhaga arsti poole?
Viirusinfektsioonist põhjustatud köha võib kesta isegi kuni kolm nädalat ja ei ole üldjuhul inimesele ohtlik. Kui köha on kestnud juba kolm nädalat siis on soovitatav pöörduda arsti poole. Pikemalt kestev köha on juba krooniline köha ja viirusinfektsioonist võib olla tekkinud tüsistusena näiteks kopsupõletik või võib olla välja arenenud mõni muu kroonilist köha põhjustav haigus või seisund.
Mis on krooniline köha ja kuidas ära tunda?
Krooniliseks köhaks nimetatakse ükskõik millist köha, mis on kestnud täiskasvanutel üle kaheksa nädala ja lastel üle nelja nädala. Kauakestev köha ei ole mitte ainult väsitav ja häiriv vaid vajab ka arsti tähelepanu, et selgitada välja köha põhjus. Krooniline köha võib tekkida päris mitmel erineval põhjusel.
Suitsetamine
Üks tuntumaid ja peamisi kroonilise köha põhjustajaid, millest lahti saamiseks piisab sageli vaid suitsetamisest loobumisest.
Kopsuhaigused
Köha on mitmete tõsiste krooniliste haiguste nagu krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, kopsuvähk või tsüstiline fibroos, sümptomiks. Osad nendest kopsuhaigustest on aga samuti suitsetamise tagajärjel tekkinud.
Allergiad
Kuigi allergiat seostatakse peamiselt nohuga, võib ka köha olla allergia üheks sümptomiks, eriti võib seda kahtlustada juhul kui tegemist on kuiva köhaga ja kaasnevad aevastamine, hingamisraskused või turse.
Astma
Astmaatilist köha iseloomustavad peamiselt köhahood, mis esinevad peamiselt öösiti ja/või varahommikuti.
Gastroösofageaalne reflukshaigus
Selle haiguse üheks peamiseks sümptomiks on kähe hääl hommikul ja kestev krooniline köha.
Psühhogeenne köha
Tegemist on köhaga, mille põhjustajaks on stress ja ärevus, ning mida magamise ajal ei esine.