/nginx/o/2023/01/24/15098240t1h0b1e.jpg)
Kõikide harjumuste, sh söömis- ja liikumisharjumuste muutmine võtab aega. Kiired muutused ei ole tihti jätkusuutlikud ning võivad isegi olla ohtlikud.
Kõikide harjumuste, sh söömis- ja liikumisharjumuste muutmine võtab aega. Kiired muutused ei ole tihti jätkusuutlikud ning võivad isegi olla ohtlikud.
Liikumisaktiivsuse suurendamisel on mõistlik seda teha järk-järgult, et vältida vigastusi ja ülekoormust. Samuti oma söömisharjumuste muutmisel võiks anda kehale aega kohaneda, eriti kui muudad olulisel määral oma toidusedelit. Järk-järgult muudatuste tegemisel väldid ebameeldivate kõrvalmõjude teket, näiteks tarbides rohkem köögivilju ning seega ka kiudaineid, võivad algul tekkida seederaskused ja puhitus.
Kui soovid kaalu langetada, tasub meeles pidada, et aeglasem kaalulangetamine on organismile kasulikum ning tulemused on püsivamad.
Kaalulangetamise tempo võiks jääda vahemikku 0,5–1 kg nädalas. Sugugi halb ei ole ka kaalulangetamise tempo vaid üks kilogramm kuus. Suurema ülekaalu puhul võib aga tempo olla ka kiirem. Optimaalne kaalulangetamise kiirus on seega individuaalne.
Uuringud näitavad, et vaid 10 protsenti inimestest suudab pärast kehakaalu langetamist saavutatud uut kaalu säilitada aasta jooksul. Seega peavad muudetud söömis- ja liikumisharjumused saama elu lahutamatuks osaks. See omakorda tähendab, et tehtavad muudatused peavad olema pikaajalised ja jätkusuutlikud, kirjutatakse Tervise Arengu Instituudi leheküljel.
Kaalu langetamine võib endaga kaasa tuua ohte: söömishooge, vastupandamatuid isusid ja liigset keskendumist toidule.
10 nippi söömisharjumuste muutmiseks: