Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Kas tead, millised vitamiinid on just meeste organismile olulised? Räägime lähemalt!

Copy
Artikli foto
Foto: Apotheka

Poissmeeste elu tundub lõbus? Võimalik, et ongi, kuid viimaste uuringute järgi on üsna selge, et abielus või pikaajalises kooselus mehed on tervemad ja elavad kauem. Enamasti on just naised need, kes hoolitsevad selle eest, et toitumine oleks mitmekülgne ja sisaldaks kõiki vajalikke vitamiine ja mineraale. Lisaks on mehed oma olemuselt riskialtimad ja mõtlevad sageli oma tervisele alles siis, kui mure on juba nii suur, et läheb arstiabi tarvis.

Üheks tervise alustalaks on ilmselgelt tervislik toitumine ja tegelikult on muidugi ohustatud ka paarisuhtes olevad mehed. Vaatamata sellele, et leidub palju erandeid, pööravad mehed üldjuhul siiski vähem tähelepanu oma igapäevasele toitumisele. Lisaks mängivad meeste vitamiinivaeguses ja suurenenud vajaduses rolli ka erinevad elustiilivalikud ja neist tulenevad terviseprobleemid. Neil põhjustel võibki just meestel tekkida vajadus tarvitada lisaks erinevaid vitamiine ja mineraale.

Apotheka proviisor Karina Udaltsova räägib lähemalt, miks meestel vitamiinidest ja mineraalidest puudujääk tekkida võib ja millised vitamiinid meestele vajalikud on.

Mis põleb suure leegiga, põleb kiiresti läbi

Võimalik, et mõned mehed ei ole isegi teadlikud, et just meestel võib teatud vitamiinidest ja mineraalainetest palju kergemini organismis puudujääke tekkida. Mehed kipuvad vähem magama, rohkem alkoholi tarvitama ja ka suitsetama ning sageli potentsiaalseid või tekkimas olevaid terviseprobleeme viimase võimaluseni ignoreerima.

Toome välja mõned põhjused, miks meestel vitamiinipuudus võib tekkida ning miks vitamiinid nende organismile olulised on:

  • Kehv ja vitamiinide- ja mineraalidevaene toitumine - mehed, eriti vallalistena, tarbivad palju kiirelt valmistatavaid poolfabrikaate ja unustavad juurviljade, puuviljade ja kiudaineterikaste toiduainete olulisuse.
  • Alkoholi tarvitamine - mitmete vitamiinide ja mineraalide imendumine organismis on alkoholitarvitajatel häiritud, eriti kehtib see just B-vitamiinide kohta.
  • Suitsetamine - lisaks sellele, et tegemist on vähkitekitava sõltuvusega, viib suitsetamine organismist välja mitmeid elutähtsaid antioksüdante, nagu C-vitamiin ja E-vitamiin.
  • Kroonilised haigused - Crohni tõbi ja tsöliaakia sekkuvad organismi võimesse vitamiine ja mineraale vajalikult määral omastada. Diabeet ning neeru- ja maksahaigused mõjutavad negatiivselt ainevahetust ja põhjustavad vitamiinivaegust. Sarnaselt mõjuvad ka paljud krooniliste haiguste korral kasutatavad ravimid. Seetõttu tulebki meeles pidada tasakaalustatud toitumise olulisust ja vajadusel valida krooniliste haiguste korral õiged vitamiinid meestele.
Artikli foto
Foto: Apotheka

Olulised vitamiinid:

B-vitamiinid

Sarnaselt D-vitamiini puudusega, on ka B-grupi vitamiinide puuduse üheks sagedasemaks kaebuseks väsimus. Lisaks sellele kaasnevad tihtipeale ka ärrituvus, mäluhäired, unetus, isutus ning naha- ja seedeprobleemid. B-grupi vitamiinide vajadus on eriti suur stressirohketel perioodidel, aga ka füüsilise kurnatuse tagajärjel, ajal mil organism pingutusest taastuda püüab.

Kaltsium

Tugev keha seisab püsti tugevate luude abil. Eelnevalt rääkisime küll magneesiumi olulisusest, kuid siinjuures tuleb mängu ka üks teine kehale oluline mineraal – kaltsium. Kui organismis ei ole piisavalt kaltsiumi siis magneesium ei imendu ja vastupidi. Kaltsium on organismis vajalik luude ja hammaste arenguks ehk eriti oluline on see kasvavatele organismidele. Samuti on väga tähtis meeles pidada, et kaltsiumi peaks võtma hommikul ja magneesiumi õhtul.

Q10 koensüüm

Q10 ei kutsuta asjatult eluenergia vitamiiniks – see tõstab vastupanuvõimet stressile ja aitab pingelistel eluperioodidel hoida organismi tervena. Lisaks aitab see parandada mälu, suurendada keskendumis- ja analüüsivõimet ja tõsta koormustaluvust sportimisel. Üheks Q10 põnevamaks omaduseks on osalemine vananemisprotsesside pidurdamisel – vastupidiselt levinud arvamusele, huvitab nooruslikkuse säilitamine ka mehi. Kuna Eesti meestel on sageli probleeme vererõhuga, siis tuleb kasuks ka Q10 vererõhku langetav ja stabiliseeriv toime. Diabeediriski vähendamiseks aga tasub ära märkida Q10 veresuhkrut langetav toime. Inimorganism suudab Q10 küll osaliselt ise sünteesida, kuid alates 25. eluaastast hakkab see võime langema. Ka neid, kes on pikka aega tarvitanud kolesterooli langetavaid ravimeid ja olnud rasvavaesel dieedil, ohustab Q10 puudus.

A- ja E-vitamiin

Nii A- kui ka E-vitamiin on väga olulised vitamiinid meestele, kes soovivad lapsi. Meestele on loomupäraselt nende viljakus ja seksuaalsed võimed alati olulised olnud ja hea on teada, kuidas me saame seda toetada. Vitamiinide A ja E ning tsingi- ja seleenipuudus on ühed peamised seksuaalhäirete põhjustajad, lihtsad asjad, mille peale esmapilgul võibolla tullagi ei oskaks. A- ja E-vitamiin aga on vajalikud spermatosoidide normaalseks arenguks ja kasvuks.

Tsink ja seleen

Tsink aitab kaasa seemnerakkude normaalsele arengule, mille käigus valmivad terved viljastumisvõimelised spermatosoidid. Meestel, kel on organismis madal tsingitase valmib sageli ka väiksem kogus spermatosoide – ehk siis sellel on meeste viljakusele väga otsene mõju. Lisaks aitab tsink hoida piisavat testosterooni taset ning ennetada erektsioonihäirete tekkimist. Meeste viljakust mõjutavad veel seleen, vask, molübdeen ja vanaadium.

Teised olulised vitamiinid

D-vitamiin

Keegi meist ei saa ilma D-vitamiinita, ka mehed mitte. Selge on see, et meie kliimavöötmes viibime me päikese käes liiga vähe ja D-vitamiini puudus hiilib salamisi, endast väsimusega märku andes, ligi. Paljudel meestel on füüsiline töö ja vahel selgub alles peale perearstile kehva enesetunnet ja väsimust kurtes, et organism on tugevas D-vitamiini puuduses.

D-vitamiini peamine ülesanne organismis on kaltsiumi, magneesiumi ja fosfori ainevahetuse reguleerimine. Sellest sõltuvad väga otseselt nii luukoe kui ka hammaste normaalne areng. Seesama palju räägitud päikesevitamiin on osaline verehüübimise, lihastöö, närvikoe talitluse ja immuunfunktsiooni regulatsioonis. Lisaks mõjutab D-vitamiin valgusünteesi lihases ning läbi selle lihasmassi, kokkutõmbejõudu, reaktsiooniaega, koordinatsiooni ja vastupidavust.

D-vitamiini puudujääk on üheks põhjuseks, miks haigestutakse sagedamini ja raskemalt erinevatesse hingamisteede haigustesse. Oluline on märkida, et D-vitamiini puudus suurendab ka vähiriski, haigestumist südame ja veresoonkonna haigustesse, diabeeti, sclerosis multiplex’i, reumatoidartriiti ja teistesse autoimmuunhaigustesse. Ka vaimne tervis, mis on viimasel ajal aina enam murekohaks, on D-vitamiini puudusest negatiivselt mõjutatud – see suurendab erinevate meeleoluhäirete välja kujunemist ja depressiooni langemise tõenäosust.

Magneesium

Vara üles, hilja voodi, nõnda rikkus majja toodi. Aga kas ikka toodi? Ja kas üleüldse peaks millegi poole püüdlema tervist ohverdades? Mehed kipuvad sageli üle pingutama, nii füüsilise kui vaimse tööga, ei balansseeri piisavalt hästi töö- ja puhkeaega ning just siis võibki endast märku anda magneesiumi puudus. Magneesiumi sisaldus väheneb organismis märgatavalt nii füüsilise kui vaimse stressi perioodil. Füüsilise tegevuse ajal võib magneesiumi puudust märgata lihaskrampide, piimhappe kogunemise tõttu tekkivate lihasvalude ja kiirema väsimuse tekkimisena. Ka senised sportlikud tulemused võivad langeda ning organism koormusest taastumiseks rohkem aega vajada. Seetõttu arvatakse, et sporti harrastavad inimesed vajavad päevas isegi rohkem kui 300-400mg magneesiumi, mida peetakse muidu erinevatest allikatest lähtuvalt tavapäraseks päevaseks annuseks. Mis viib organismist tavapärasest kiiremini magneesiumi välja?

  • Alkohol, gaseeritud joogid ja ravimid (nt kortikosteroidid ja diureetikumid). Sarnaselt mõjub ka higistamine.
  • Magneesiumipuudusest on ohustatud ka diabeetikud ja dieeditajad.
  • Rasvane, kaltsiumi- ja D-vitamiinirikas toit pärsib magneesiumi imendumist. Näiteks rasvase juustu söömine, kuna lisaks rasvale sisaldab see ka palju kaltsiumi. Seetõttu peaksid oma magneesiumi taset jälgima need mehed, kes tarbivad palju valku ja vähe süsivesikuid. (nn ketogeense toitumise korral)

Oomega-3 rasvhapped

Üheks meeste tervist ohustavaks faktoriks on tervist kahjustavad elustiilivalikud. Alkohol, tubakas ja liigselt töödeldud toidu tarbimine tekitavad kõik kehas põletikulisi protsesse ehk oksüdatiivset stressi. Oksüdatiivne stress on omakorda paljude krooniliste haiguste põhjuseks. On üldteada, et oomega-3 rasvhappeid vajame me südame ja veresoonkonna tervise heaks, kuid sellega nende kasulik mõju ei piirdu. Oomega-3 rasvhapped leevendavad põletikulisi protsesse, mis on paljude krooniliste haiguste põhjuseks. Lisaks südame ja veresoonkonna tervisele on oomega-3 rasvhapped kasulikud ka ajule ja kognitiivsele funktsioonile, liigestele, silmadele ning naha ja juuste jaoks. Samuti toetavad need immuunsüsteemi.

Oomega 3 rasvahappeid võiks tarvitada ka sporti tehes, kuna need leevendavad ületreenimise tagajärgi ja liigeste jäikust ning aktiveerivad immuunsüsteemi, vähendades nii treeningutest põhjustatud oksüdatiivse stressi negatiivseid mõjusid.

Mehi kimbutab tihti ka enneaegne kiilanemine – ka siin võib rolli mängida vitamiinipuudus!

Kes arvab, et mehi nende välimus ei huvita, eksib üsna kõvasti. Eriti valusaks murekohaks on meestel kiilanev pealagi ja hõrenevad juuksed. Meestüüpi kiilanemine ehk androgeenne alopeetsia on põhjustatud nii geneetilistest teguritest kui ka eelnevalt mainitud valedest valikutest – kehv toitumine, stressirohke eluviis ja teatud ravimid. Apteekidest sageli küsitavateks toodeteks on meeste juuksekasvu soodustavad vitamiinid. Tõepoolest on meil juuksevitamiinid saadaval – enamasti sisaldavad need biotiini, A-, E-, C-, ja D-vitamiini ning aminohappeid ja proteiinirikkaid koostisosasid nagu L-cysteine, mis aitab toota keratiini. Keratiin on juuksestruktuuri oluline osa ning aitab juuste tervist hoida ja üldmuljet parandada. Seetõttu ongi spetsiaalsed juuste vitamiinid meestele soovitatavad, kuna aitavad taastada enesekindlust ja hoida harjumuspärast välimust.

Allikad:
  • 1.American College of Cardiology. "Lifelong Bachelors Face Poorest Prognosis With Heart Failure." February 23, 2023.
Copy

Märksõnad

Tagasi üles