Ajutised asendusarstid ja muud teenuseosutajad
Kui perearst lõpetab oma nimistu patsientidega töö, siis on Tervisekassa ülesanne korraldada nimistule uue perearsti leidmiseks konkurss. Kui uut perearsti ei õnnestu konkursiga leida, otsitakse nimistule ajutine asendusarst, kes aitab patsientide tervisemuresid lahendada. Novembri seisuga on Eestis kokku 782 nimistut, neist 72 nimistul on asendusarst.
Kui uue perearsti leidmiseks korraldatud konkurss luhtub ja nimistule ei õnnestu ka asendusarsti leida, määratakse inimestele erandkorras perearst teise lähimasse piirkonda.
«Olukorras, kus perearstita jäänud nimistutele ei õnnestu teist perearsti leida, katsetame erilahendusi. Eesmärk on tagada inimestele vajalikul hetkel terviseabi, isegi kui järgneva paari aasta jooksul peab selleks teatud piirkondades kasutama viise, mis meile veel harjumuspärased ei ole,» nentis Tervisekassa perearstiabi teenusejuht Laura Johanna Tuisk.
Üks esimesi lahendusi, mida Tervisekassa piirkonnapõhiselt katsetama hakkab, on teistlaadi meeskond tervisekeskuses. «Laiendatud meeskonnaga teenusmudelit hakatakse uuest aastast katsetama näiteks Tõrvas, kus seni on toimetanud kolme nimistuga eraldi kolm väikest meeskonda. Uuest aastast hakkab neid nimistuid teenindama üks meeskond, kuhu kuulub perearst koos üldarstide, õdede ja kliinilise assistentidega. Üldarstid on meditsiinilise kõrgharidusega arstid, kes on pädevad lahendama patsientide tervisemuresid ning raskemate juhtudel neid suunama perearsti vastuvõtule. Paljude tervisemurede puhul oskavad patsienti aidata ka keskuses töötavad teised spetsialistid nagu näiteks õed või füsioterapeudid,» selgitas Tuisk.
Liivamäe sõnul jääb teenuseosutaja määrata see, milliste tervisemurede korral hakkavad abi osutama üldarstid või perearst ning millised mured leiavad lahenduse pereõdede või teiste tervishoiutöötajate poolt. «Oluline on, et nimistusse kuuluv inimene liigub temale vajaliku spetsialisti vastuvõtule, lähtudes abivajaduse pakilisusest ja terviseseisundist,» lisas Liivamäe.