«Kahjulikud igapäevased mustrid teevad meist haige inimese: see, kui vähe me liigume, kui halvasti me magame, kui vähe me viibime looduses, kuivõrd süsivesikute- ning pestitsiididerikast töödeldud toitu me sööme, mõjutab meid igapäevaselt,» kirjeldas perearst Sergey Saadi. Tema sõnul soodustab eelmainitu koos võimaliku ebasoodsa geneetilise taustaga haiguste teket. «Keskmiselt kuni 20% haiguste tekkimises mängib rolli geneetika ja ülejäänud 80% - epigeneetika, ehk elukeskkond ja harjumused,» lausus arst.
Sagedaste tervisemuredega, näiteks ülekaalu ja kõrgenenud vererõhuga, jõutakse arsti juurde hiljem, kui võiks: «Paljude sümptomitega harjutavad mehed lihtsalt ära.» Ta tõi trendina välja, et viimasel ajal pöördutakse rohkem ka seoses alkoholi liigtarvitamisega. «1-2 klaasi veini või 2-3 pudelit õlut päevas on paljude meie inimeste igapäevane meelelahutus või enda premeerimise vahend, kuid ka terve veinipudeli joomine igapäevaselt pole nii harv,» nentis arst.
Tervisemured, millega mehed reeglina arsti juurde pöörduvad, on näiteks lihas- ja luukonna probleemid, urineerimiskaebused, hemorroidid, peavalu, kõhuvalu ja kõrvetisised. «Ka näiteks halva une probleem selgub sageli hoopis vestluse käigus, kui hakkan ükshaaval uurima patsiendi käest, mida ja kuidas ta oma elus teeb. See teadmine on aga ülioluline, et aru saada, kus võib peituda tõsisem probleem,» kirjeldas arst oma igapäevast tööd.
Muret tuntakse stressi ja kasvajate pärast
SYNLAB Eesti poolt läbi viidud uuringust ilmnes, et valdav enamus mehi on oma tervise osas optimistlikult meelestatud ehk muretsetakse pigem vähe. «See võib olla ka üheks põhjusteks, miks mehed arsti juurde nii kergekäeliselt minema ei kipu,» sõnas SYNLAB Eesti arendusjuht Kaspar Ratnik. Kuigi mehed tunnevad tervise osas sagedasemini muret stressi ja kasvajate pärast, on meeste teadlikkus võimaliku ennetuse ja näitajate analüüside osas jätkuvalt madal.