Ärritunud soole sündroomi puhul võib liigne kofeiin tekitada või ägestada kõhulahtisust.
Osteoporoosiga inimesed ei tohiks kindlasti tarvitada üle kahe tassi kohvi päevas, sest kofeiin viib kaltsiumi kehast välja,» loetleb Lehari arvukalt seisundeid, mille puhul kofeiini tarbimist tasuks vähendada või vältida.
«Ka lapseootel naised ja imetavad emad peaksid hoolega jälgima oma toidu ja joogi kofeiini sisaldust, sest üle 300 milligrammi päevas võib põhjustada raseduse katkemist ning imetava ema lapse uni halveneb,» selgitab apteeker ja meenutab, et lisaks kohvile tuleb arvesse võtta ka koolajookides, kakaos ja tumedas šokolaadis olevat kofeiini.
Kofeiin ei sobi kokku paljude ravimitega
Lisaks ei tohiks apteekri sõnul kofeiini tarbida koos mitme ravimiga. «Näiteks nohutablettides sisalduva pseudoefedriiniga koosmõjus võib tekkida tugev ja ebameeldivalt kiire südamepekslemine ja värinad, aga ka peavalu. Ka ei sobi kofeiin kokku verevedeldajatega, kuna nii verd vedeldav toime suureneb ja tekib veritsusrisk. Tarvitades kofeiini koos mitme epilepsiaravimiga, näiteks karbamasepiiniga, ravimi krambivastane toime väheneb,» loetleb Lehari. Ta lisab, et ka alkoholi ja kofeiini koosmõju võib põhjustada kiiret südamerütmi ja unetust.
Alternatiiviks on guaraana
Sarnaselt kofeiiniga on ergutava toimega ka taimne guaraana. «Guaraana on Amazonases ja Brasiilias kasvav ronitaim, mille marjade seemneid kasutatakse toidulisandina. Guaraana on koostiselt sarnane kohviubadega ning toimelt sarnane rohelise teega ja Korea ženšenniga,» kirjeldab Lehari. Tema sõnul ei anna guaraanat sisaldavad preparaadid küll nii kiiret ja tugevat toimet kui kofeiinitablettides sisalduv puhas kofeiin, kuid samas on sel vähem kõrvaltoimeid ning pikemaaegsem ergutav toime.