Mõne raskete tüsistustega viirushaiguse vastu aitab vaktsineerimine
Kodustes oludes saab viiruste levikut tõkestada lihtsate nippidega. «Viiruste populatsiooni on võimalik paremini kontrolli all hoida, näiteks tehes märga koristust, tuulutades tube, valmistades koduseid toite ning olles lapsele emotsionaalseks toeks,» ütleb proviisor.
Parim viis hooajaliste viirushaiguste ärahoidmiseks on piisav uni, tasakaalustatud toit ning igapäevane värskes õhus viibimine. Raukase sõnul vajab eelkooliealine laps hinnanguliselt 1–3 tundi lõunaund ja keskmiselt 10 tundi ööund. «Toidukordi peaks olema päevas neli ja värskes õhus võiks iga päev jalutada vähemalt ühe tunni,» lisab ta.
Mitmeid viirushaigusi, nagu mumps, leetrid, punetised, tuulerõuged või gripp, on tänapäeval võimalik ära hoida immuniseerimisega. «Nagu igal ravimil, võivad ka vaktsiinidel olla kõrvaltoimed, ent enamasti on need kergekujulised, piirdudes süstekoha punetuse ja/või palavikuga. Rasked reaktsioonid on üliharvad,» märgib Raukas ja juhib tähelepanu, et vaktsiinvälditavatesse haigustesse haigestumisel on rasked tüsistused. «Kokkuvõttes kaalub vaktsineerimise kasu võimaliku kahju üle,» ütleb ta.
Immuunsüsteemi toetab tasakaalustatud toidulaud
Immuunsüsteemi tugevdamise seisukohalt peavad nii täiskasvanud kui lapsed jälgima oma igapäevast menüüd. «Meie sügis-talvisel perioodil on D-vitamiin üks hädavajalikum, mida leidub näiteks rasvases kalas (forell, lõhe, sardiinid, tuunikala) või seentes (kukeseened) ning vastava vitamiiniga rikastatud piimatoodetes, mis on ühtlasi peamised kaltsiumiallikad,» kinnitab proviisor. Ta lisab, et üks vajalikumaid mineraale, mis aitab kaitsta limaskesta hooajaliste viirushaiguste eest, on tsink (Zn), mida saame punasest lihast, linnulihast, ubadest ning pähklitest.