Selle tegevuse harrastajate hambaravi võib minna keerulisemaks ja kallimaks

PM Tervis
Copy
Terved hambad.
Terved hambad. Foto: Shutterstock

Kaks korda päevas hambapesu, üks kord päevas niiditamist ja kord aastas hambaarsti juures kontrollis käimist on hammaste eest hoolitsemise peamine mantra. 2023. aasta hammaste tervise kuu tõi fookusesse halvad harjumused nagu suitsetamine, veipimine ja mokatubaka tarvitamine, sest hambaarstide sõnul on need kahjulikud ka meie hammastele.

Teavituskuu eestvedaja, Kliinik 32 hambaarsti dr Inga Rahuoja sõnul on suitsetamise, eriti aga veipimise ja mokatubaka tarvitamise kahjulikkusest rääkimine hambaarstikabinetis patsientidele sageli ootamatu, eriti noortele. «Inimesed enamasti teavad, et suitsetamine põhjustab hammaste kollasust ja halba hingeõhku, aga et see kahjustab igemeid, suurendab vähki haigestumise riski ning võib välja viia hammaste väljalangemiseni, on paljudele üllatav.»

Tubakatoodetes sisalduvad mürgised ained ei lase hambaarsti sõnul organismil käivitada normaalset põletikuvastast kaitsereaktsiooni, nii võib suitsetajatel igemehaiguse ja parodontiidi varajane staadium märkamata jääda. Suitsetamine nõrgendab ka organismi võimet haigustekitajatega võidelda. See on üks põhjustest, miks suitsetajad jõuavad oma murega arsti juurde hiljem ning neil tuleb taluda suuremat ja keerulisemat, paraku ka kallimat hambaravi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles