«Septembris ei joo» tegi uue osalusrekordi

PM Tervis
Copy
Septembris toimus kampaania «Septembris ei joo».
Septembris toimus kampaania «Septembris ei joo». Foto: Shutterstock

Algatus «Septembris ei joo» pakub igal aastal paljudele inimestele võimalust tõestada, et alkoholi tarvitamisest loobumine pole mitte ainult võimalik, vaid ka tervisele kasulik. Sel aastal osales algatuses «Septembris ei joo» hinnanguliselt rohkem inimesi kui kunagi varem, osalejate arv ületas 60 000 piiri.

Tervise Arengu Instituut (TAI) on olnud aktsiooni eestvedaja juba seitse aastat, motiveerides inimesi alkovaba kuuga liituma, toetades liitunuid ning analüüsides aktsiooni tulemusi. Järeluuringute põhjal oli hinnanguliselt 60 250 inimest otsustanud 2023. aasta septembrikuu jooksul alkoholist loobuda, mis näitab, et üha rohkem inimesi on valmis proovima tervislikumat eluviisi ja suhtuma teadlikumalt alkoholi tarvitamisse. Sel aastal esmakordsete osalejate arv ulatus hinnanguliselt 17 000 inimeseni.

«See kinnitab, et aktsioon «Septembris ei joo» on endiselt kasvav liikumine, mis suudab kaasata uusi osalejaid ja innustada neid alkoholivaba eluviisi proovima. Alkovaba kuu aktsioonis osalejatest 82 protsendil õnnestus alkoholist täielikult loobuda, ülejäänud vähendasid alkoholitarvitamist, kuid täiesti sellest ei loobunud,» selgitas kampaania juht, TAI terviseturunduse projektijuht Karin Kilp.

Sel aastal osales algatuses «Septembris ei joo» hinnanguliselt rohkem inimesi kui kunagi varem, osalejate arv ületas 60 tuhande piiri.
Sel aastal osales algatuses «Septembris ei joo» hinnanguliselt rohkem inimesi kui kunagi varem, osalejate arv ületas 60 tuhande piiri. Foto: Tervise Arengu Instituut

Alates 2017. aastast, mil Tervise Arengu Instituut esimest korda algatusega seotud oli, on aktsioonis osalejate arv kõvasti kasvanud. 2017. aastal osales selles hinnanguliselt 22 000 inimest, 2018. aastal 27 500 inimest, 2019. aastal 31 700 inimest. Pandeemia ja sotsiaalsed piirangud viisid 2020. aastal osaluse hüppeliselt kõrgemale tasemele, mil alkovabast kuust võttis osa hinnanguliselt 59 000 inimest. Järgnevatel aastatel osalejate arv küll mõnevõrra langes, kuid oli pandeemiale eelneva aastaga võrreldes oluliselt suurem. 2021. aastal osales hinnanguliselt 51 550 inimest ning 2022. aastal oli algatuses 47 950 osalejat.

«Need arvud rõhutavad, kui palju inimesi hindab võimalust proovida alkoholi tarvitamisest loobumist ja parandada oma tervist. Iga arvu taga on konkreetse inimese isiklikud kogemused ja saavutused. Paljud osalejad on pärast alkoholist loobumist märganud positiivseid muutusi,» lisas Kilp. Osalejad on järeluuringus välja toonud paranenud enesetunnet, kasvanud energiataset ja paremat unekvaliteeti. 67 protsenti tänavustest osalejatest plaanib ka järgmisel korral osaleda.

Kogu maailmas tõuseb teadlikkus tervislikest eluviisidest ja alkoholi tarvitamise mõjudest igapäevaelule, üha enam inimesi otsib võimalusi, kuidas tervislikumalt elada. Aktsioon «Septembris ei joo» innustab meid tegema tervislikumaid valikuid ja suhtuma alkoholiga seotud valikutesse teadlikumalt. See on aktsioon, millega võidavad kõik.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles