Kui Christopher Greggil diagnoositi 2018. aastal 4. staadiumi metastaatiline rinnavähk ehk vähk oli levinud ka muudesse kehaosadesse, hakkas ta mõtlema enda ja teiste vähiravi parandamise võimalustele. Utahi ülikooli neurobioloogia ja inimgeneetika professor ning ülikooli Huntsmani vähiinstituudi liige Gregg pani kokku 20-liikmelise meeskonna, et luua tööriist, mis aitab onkoloogidel luua parima raviteekonna metastaatilise vähiga patsientidele.
«Alguses otsustasime luua tööriista, mis aitaks onkoloogidel määrata iga patsiendi jaoks õige ravimiannuse ja ravi, andes nii parima võimaluse vähktõve kõrvaldamiseks kui ka parima elukvaliteedi,» ütles Gregg. «Üks vähiravi suurimaid väljakutseid on see, et ravimid on mürgised, nii et me ei pea mitte ainult võtma arvesse haiguse vastust, vaid ka seda, kui paljude ravimitega keha suudab teatud aja jooksul toime tulla.»
Metastaatilise vähi ravi eesmärk on sageli selle leviku aeglustamine või peatamine. Ravi võib hõlmata hormoonravi, keemiaravi, sihtravi ja immunoteraapiat, aga ka kirurgiat.
Kasutades enda vähiravi andmeid, lõi Gregg koos meeskonnaga prototüübi – AI-algoritmi, mis kogub nutitelefoni kaudu teavet patsiendi sümptomite kohta. Mõõtes üle 20 000 käitumise, kõne ja häälemustrite «mikrosümptomi», mis hõlmasid ebanormaalseid neuroloogilisi sümptomeid, silmade liigutusi, hääletooni, hindab tehisintellekt, kuidas patsientidel ravi ajal läheb, ja prognoosib muutusi tulevastes sümptomites. Onkoloogid saavad neid prognoose kasutada patsiendi ravi kohandamiseks, vältides ravimite toksilisust ja ohtlikke kõrvaltoimeid. Tegelikult pakub tehisintellektil põhinev tööriist igale patsiendile kohandatud raviplaani ja on loodud aitama mis tahes vähiravis, mitte ainult rinnavähi omas.