Skip to footer
Saada vihje

Mis juhtub armumise ajal ajuga?

Pilt on illustreeriv.

Öeldakse, et armastus on pime ja tänu maailma esimesele Austraalia uuringule oleme nüüd sammukese lähemale mõistmisele, miks. 

Austraalia teadus on lähemalt uurinud, miks on armastus pime. 

Uuringu käigus on tehtud kindlaks, et armumine muudab ajutegevust, seades armastatu meie igapäevaelu keskmesse. 

Selleks on teadlased uurinud seost inimese ajus asuva käitumise aktiveerimise süsteemi (BAS) ja romantilise armastuse vahel. 

Uuring hõlmas 1556 noort täiskasvanut, kes olid armunud, mille põhjal hinnati emotsionaalset reaktsiooni partneri kohta ning seda, kuidas teda teiste ees esile tõsteti. 

Tulemused näitavad, et armunud inimese aju käitub teisiti, seades oma armastatu keskpunkti. 

Uuring valgustab romantilise armastuse tekkemehhanisme, eriti seoses hormoonide oksütotsiini ja dopamiiniga, mis vallandavad meie kehas positiivseid tundeid. 

«See, kuidas lähedased saavad erilise tähtsuse, on aga tingitud oksütotsiini kombineerimisest dopamiiniga – kemikaaliga, mida meie aju romantilise armastuse ajal vabastab. Põhimõtteliselt aktiveerib armastus ajus positiivsete tunnetega seotud radu,» kommenteerib Canberra ülikooli akadeemik ja UniSA abidotsent Phil Kavanagh.

Järgmine samm on uurida meeste ja naiste erinevusi armastusele lähenemises ning tuvastada maailmas laiaulatusliku küsitluse kaudu nelja erinevat tüüpi romantiliste armastajate tuvastamist. 

Kommentaarid
Tagasi üles