Kuidas märgata, kui füüsilise vägivalla tunnused puuduvad?
Kink selgitas, et kui tegemist pole nähtava füüsilise vägivalla märkidega, võib olla üsna keeruline märgata ja ka enda jaoks teadvustada lähisuhtevägivalla tunnuseid. «Kui sa märkad inimese olekus või käitumises drastilist muutust, tasub tähele panna, kas tal on näiteks sagedasi nähtavaid vigastusi, mida ta püüab varjata või neile ebausutavaid selgitusi anda. Kas inimesel on ootamatult langenud enesekindlus ja tõusnud ärevus ning suurenenud kontrollitud pidev side oma partneriga? Või on ta hakanud end isoleerima sõpradest, sotsiaalsetest tegevustest ja isegi perekonnast? Need on vaid mõned märgid, mis võivad viidata vägivaldsele lähisuhtele,» rõhutas ta.
Kui kahtlustad, et sinu lähedane kogeb lähisuhtes vägivalda, võiks kõrvalseisjana proovida esmalt võtta rahulik ja privaatne hetk, et avaldada oma muret ning seejuures hoolimist märgatava suhtes. «Vägivalla all kannatav inimene tunneb end üksildase ja hirmununa, mistõttu võivad olla tal abistaja suhtes esilagu tõrjuvad reaktsioonid. Siinkohal on hea, kui märkaja sellest ei heitu ja püüab empaatiliselt läheneda korduvalt ning näidata oma toetust, sest võib olla, et inimene vajab aega, et julgeda oma olukorrast rääkida,» selgitas Kink.
Kuidas käituda, kui märkad lähisuhtevägivalda?
- Leia vaikne ja privaatne hetk oma mure väljendamiseks. Ära heitu, kui kannataja reaktsioon on esialgu tõrjuv ja anna talle aega, et ta julgeks oma olukorrast rääkida.
- Usu inimest ja kinnita, et vägivaldne käitumine pole kunagi aktsepteeritav ning keegi ei ole seda ära teeninud.
- Alati on asjakohane küsida inimlik küsimus: «Mida ma saan sinu heaks teha?».
- Kui tunned, et sul ei ole piisavalt teadmisi, kuidas inimest aidata, siis julgusta teda pöörduma professionaalsete abipakkujate poole, kus kannataja saab soovi korral ka anonüümseks jääda.