Valu saab kirjeldada mitmeti. See võib olla nii äkiline, terav, nõrk kui krooniline. Äge ja terav valu võib tekkida õnnetuste, vigastuste, põletuste, lõikehaavade ja teiste taoliste juhtumite tagajärjel ning kestab üldjuhul seni kuni valu põhjustav tegur on eemaldatud. Kui valu on kestnud üle kahe või kolme kuu, on arstide sõnul tegemist kroonilise valuga. Sellisel juhul vajab inimene juba pikemat ravi, mille määrab arst.
Alaseljavalu – sagedasti esinev valu, mida võib kogeda igas vanuses.
Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (2020) andmetel on alaseljavalu üheks enim levinumaks valuks, mis mõjutab täna ligi 619 miljonit inimest üle maailma. Sama uuringu kohaselt prognoositakse, et aastaks 2050 kasvavad need numbrid 843 miljoni inimeseni.
Ei ole täpselt teada, mis alaseljavalu põhjustab, kuid üleüldiseks seljavalude põhjuseks peetakse ülemääraseid lihaspinged kehas. Paljudel juhtudel võib alaseljavalu tekkida ülekaalulisusest, raskete asjade tõstmisest, rasedusest – ja teistest teguritest, mis omistavad seljalihastele liigset survet. Samuti võib see esineda ka õnnetuste tagajärjel, seljaaju närvidega seotud probleemide, neerukivide või põletike korral.
Isegi kui alaseljavalu on tugev, viitab see vaid väga harvadel juhtudel tõsistele terviseprobleemidele, nagu näiteks kasvajatele, lülisambamurdudele, põletikulistele reumaatilistele haigustele jne.
Alaseljavalu esineb rohkem vanuse kasvades. Eeldatavalt võib aeg-ajalt esinevaid valusid kogeda rohkem alates 31-st eluaastast, kuid enim on tähendatud juhtumeid 50-55 aastaste naiste seas. Ligi 30% alaseljavaluga patsientidest kogevad valu korduvalt ning umbes kümnendikul muutub see krooniliseks.