Kuidas märgata lähisuhtevägivalda võimalikult vara?
Heinmets selgitas, et kuna kujunev suhe ise on pidevas arengus, ilmuvad märgid lähisuhtevägivallast sageli suhtesse märkamatult ja koos suhte loomuliku arenguga. «Sageli on nii, et kui inimene ühel hetkel teadvustab vägivalda oma suhtes, hakkab ta ka tagasiulatuvalt nägema mingeid märke, mis ehk juba ammu suhtes olemas olid. See aga ei tähenda, et needsamad märgid oleksid juba suhte algul selget ohtu kuulutanud – pisikeste ja mitmetähenduslike märkida pinnalt ei saagi alati kohe mustvalgeid järeldusi teha, küll aga saame pöörata pilku suurele pildile,» sõnas ta.
Heinmets tõi välja mõned küsimused, mida endalt küsida, kui kahtlustad, et oled ebaturvalises suhtes.
- Kuidas ma end partneri juuresolekul tunnen? Kas ma saan olla mina ise ja end väljendada, eriti siis, kui need pole kooskõlas partneri arvamuse või soovidega?
- Kas ma tunnen iseennast selles suhtes ära? On loomulik, et suhted muudavad meid, kuid kas märkan midagi sellist, mis mõjub mulle negatiivselt? Kas saaksin seda soovi korral muuta?
- Kas mul on suhtes ruumi iseolemisele ja privaatsusele? Või käitub partner armukadedalt ja kontrollivalt ning tahab ülevaadet nii sellest, kus ma käin ja mida teen, kellega suhtlen, või ka ligipääsu minu kontodele, näiteks pangakontole ja e-kirjadele?
Kliiniline psühholoog soovitab proovida ka nii-öelda sõbra testi. «Aseta end kõrvalseisja rolli ja küsi enda käest – kui mu hea sõber, kellest ma väga hoolin, jagaks minuga sellist lugu, siis kas see teeks mind murelikuks? On meeletu, millega inimesed suudavad kohaneda. Kuid kui end sellest olukorrast välja tõstame ja kedagi, kellest hoolime, sinna asemele kujutame, suudame olukorda ausamalt vaadata,» soovitas Heinmets.