Juba praegu on pensionieas ligi kolmandik Eesti perearstidest ehk 260 arsti. Arvestades keskmist patsientide arvu nimistu kohta, kuulub praegu pensioniealiste perearstide nimistutesse kokku umbes 385 000 inimest.
Järgmise kümne aasta jooksul kerkib üle 65-aastaste perearstide arv 64 protsendini, ent kuna perearstid jätkavad reeglina töötamist ka pärast ametliku pensioniea saabumist, ei vaja nad kõik asendust. Perearstide erialaselt töölt lahkumise mediaanvanus on 71 eluaastat. Aastatel 2023–2033 jõuab sellesse ikka 49 protsenti praegu praktiseerivatest perearstidest (kokku umbes 420 töötajat).
Peremeditsiini residentuuri lõpetajatest jõuab OSKA prognoosi kohaselt vahemikus 2024–2033 tööturule aga vaid ligi 250 uut arsti.
«See tähendab, et kümne aasta vaates väheneb perearstide arv viiendiku võrra ehk 860-lt perearstilt 690-ni,» selgitas OSKA analüütik Anneli Leemet.
Leemeti sõnul ei ole realistlik perearstide koolituspakkumist suurendada sel määral, et säilitada kümne aasta perspektiivis perearstiabis hõivenäitajad ja-struktuur praegusel kujul. Seda enam, et peremeditsiini residentuuri kohad on seni täies mahus täitunud vaid paaril aastal.
Vaja on uusi tegevusmudeleid
Esmatasandi tervishoiusüsteemi kese on perearst ning kui nende arv kahaneb, siis tuleb teha muutusi süsteemi teistes osades, sõnas OSKA uuringujuht Urve Mets.
«Kahaneva arstkonna tingimustes on perearstiabi jätkusuutlikkuse tagamiseks vältimatult tarvis toetada uute tegevusmudelite rakendamist,» toonitas Mets. Ta lisas, et siinkohal peetakse silmas nii perearstide tööaja eesmärgipärasemat kasutamist, jõulisemat võrgustamist kui ka digilahenduste ulatuslikumat rakendamist.
OSKA hinnangul saaks perearstide tööaega sihipärasemalt kasutada, kaasates senisest rohkem üldarste, pereõdesid ja kliinilisi assistente, et perearstid saaksid keskenduda eeskätt keerulisematele haigusjuhtumitele.