:format(webp)/nginx/o/2024/03/27/15968827t1h955c.jpg)
Uute uuringute põhjal on leitud, et kohvijoojatel, kes on soolevähist paranenud, on palju väiksem risk vähi taastekkeks.
Hollandis 1719 inimese seas läbi viidud vaatlusuuring näitas, et kolorektaalvähiga patsientidel, kes joovad vähemalt kaks tassi kohvi päevas, on väiksem tõenäosus vähi tagasitulekuks. Kohvi joomine näis vähendavat ka nende varajase surma tõenäosust, edastab ScienceAlert.
Tänapäeval kerkib soolevähk pärast ravi uuesti esile kuni 30 protsendil patsientidest, mis tähendab, et kui Hollandist saadud hiljutisi leide suudetakse suuremates uuringutes kontrollida, võib kohvi joomist ühel päeval pidada elumuutvaks ravimiks, seda just soolevähiga patsientidel.
Võrreldes kolorektaalvähi patsientidega, kes jõid vähem kui kaks tassi kohvi päevas, oli uuringus osalenutel, kes jõid kuni viis tassi päevas, 32 protsenti väiksem tõenäosus haiguse taastumiseks järgmise kuue aasta jooksul.
Hollandi Wageningeni ülikooli teadlaste juhitud uuringu andmetel oli kolm kuni viis tassi kohvi päevas seotud suremuse vähenemisega ligikaudu 29 protsenti, võrreldes nendega, kes jõid vähem kui kaks tassi. Rohkem kui viie tassi kohvi joomine enam vähihaigete tulemusi ei parandanud, võivad tekkida hoopis negatiivsed tagajärjed.
Näiteks 2018. aasta USAs läbiviidud uuring näitas, et kolorektaalsetel patsientidel, kes tarbisid rohkem kui neli tassi kohvi päevas, oli 30 protsenti madalam suremuse risk võrreldes nendega, kes kohvi üldse ei joonud.
Samas uuringus leiti ka, et rohkem kui nelja tassi kohvi tarbimine päevas vähendab kolorektaalse vähi mis tahes staadiumiga patsientide suremuse riski kuni 54 protsenti, sealhulgas kõige kaugemale arenenud juhtudel.
Uuring avaldati ajakirjas International Journal of Cancer.