Mida teha, kui pärast õunapuude pritsimist on enesetunne kehv?
Väheses koguses ärritavate gaaside sissehingamise korral piisab dr Letjuka sõnul saastunud keskkonnast eemale minekust ning värskes õhus rahulikult hingamisest. Tuleb jälgida kannatanu seisundit ja võimaldada talle puhkust.
Sümptomite ja olukorra hindamiseks saab nõu mürgistusinfotelefonilt 16662. Kui kannatanu on olnud saastunud õhu käes aga pikemat aega ning tal on tekkinud tugev köha, süvenevad hingamisteedega seotud kaebused, oksendamine, uimasus, segadus, siis tuleb kutsuda kiirabi, helistades häirekeskusesse numbril 112.
Mida teha, kui laps on tundmatu värvilise kemikaali suhu pistnud?
Iga aastal pöördutakse Mürgistusteabekeskuse infoliinile juhtumitega, kus väikelaps on kätte saanud erksavärvilised rotimürgihelbed või mõne väetisepudeli. Üldjuhul ei põhjusta rotimürk juhuslikul ühekordsel kokkupuutel eluohtlikku olukorda. Enamik juhuslikke terakeste allaneelamisi ei vaja erilist sekkumist – käed ja suu tuleb puhtaks pesta ning juua vett peale (lonkshaaval ja mitte rohkem kui pool klaasitäit). Küll aga võib laps suhu pista ka muid kemikaale, ajades näiteks väetisevedeliku värvilise pakendi segamini limonaadipudeliga.
Kui laps on kemikaali suhu pannud, tuleb esmalt loputada suu ning pesta veega maha teralised ained limaskestadelt ja nahalt. Kemikaaliga määrdunud riided tuleb eemaldada. Kannatanule on oluline anda väikeste lonksudena vett, et allaneelatud kemikaali lahjendada, oksendama ei tohi inimest ajada.
Selleks, et mürgistusi vältida, on oluline enne külaliste – eriti laste külla tulekut ära korjata kõik näriliste tõrjeks laiali laotatud mürgialused ning laokil olevad kemikaalipakendid, et need ei satuks laste kätte. Väetiseid ja teisi kemikaale tuleb hoida originaalpudelites ning lastele kättesaamatus kohas. Joogipudelisse ümbervalatud kemikaal võib jätta lastele ekslikult limonaadi mulje.