«Õe olemasolu on oluliselt parandanud elukvaliteeti. Kliendid saavad otse pöörduda oma muredega õe juurde. Töötajad saavad kohe abi ja nõu küsida. Mina väga toetan seda, et õed töötaksid hooldekodus kohapeal. Hooldekodudes elavad eakad inimesed, kellel paratamatult on rohkem tervisemuresid, ning hea, kui on kohe inimene olemas, kelle poole pöörduda,» nentis Kääpa sotsiaalkeskuse juhataja.
Õendusteenus igasse hooldekodusse
Kuigi vajadus õendusabile hooldekodus on ilmselge, ei paku veel kõik üldhooldekodud õendusteenust. Põhjusi on mitu. Koppase sõnul on üks probleem õdede puudus teatud piirkondades, mis takistab teenuse osutamist.
Teisalt puudub hooldekodudes kohustus õendusteenust pakkuda, kuna ööpäevaringset üldhooldusteenust pole siiamaani käsitletud kui tervishoiuteenust. Selleks et asutused saaksid õendusteenust pakkuda, peavad nad kas ise tervishoiuteenuse osutajaks hakkama või tuleks neil kasutada selleks välist partnerit ehk õendusteenuse pakkujat, kellega tervisekassa sõlmib lepingu.
«Mõistagi võib õendusteenuse osutamine ja kogu paberimajandus näida keeruline, kui varem pole õendusvaldkonnaga ja selle nõuetega kokku puutunud. Siinkohal saab tervisekassa olla abiks ja viia piirkonnas tegutsevad õendusteenuse osutajad hooldekodudega kokku,» kinnitas Koppas.
Kääpa sotsiaalkeskuse juhataja sõnul ei olnud õendusabi lisamine hooldekodu teenuste hulka sugugi keeruline ning läks sujuvalt tänu heale koostööle õendusteenuse osutajaga.
Tervisekassa õendusabi teenusejuht on veendunud, et lähitulevikus muutub õendusabi paremini kättesaadavaks rohkematele hooldekodu elanikele, kuna tervisekassa töötab selle nimel, et alates 2025. aastast oleks üldhooldekodudes ja erihooldekandeasutustes, kus osutatakse ööpäevaringset teenust, õendusteenus kohustuslik.
Kõik hooldekodud, kus õendusabi pakutakse, leiab tervisekassa kodulehelt (teenuseks tuleb valida õendusabi üldhooldekodus).
Lisainfo hooldekodudele on leitav siit.