Uuring: pea pooled on tundnud viimasel ajal vaimset kurnatust

BNS
Copy
Vaimne kurnatus
Vaimne kurnatus Foto: Shutterstock

Vaimse tervise portaali Peaasi.ee poolt organisatsioonidele korraldatud emotsionaalse enesetunde testist selgus, et 46 protsenti vastanutest on kogenud hiljuti vaimset kurnatust, 38 protsendil esineb uneraskusi, 34 protsendil depressiooni ja 33 protsendil ärevuse tunnuseid.

«Varasemate aastatega võrreldes võib märgata paari protsendipunkti võrra madalamat osakaalu depressiooni ja ärevuse tunnuste esinemise osas, kuid vaimse tervise kurnatuse ilmingute osas on seis püsinud muutumatuna,» selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Vaimse tervise kurnatus korral tunneb inimene end emotsionaalselt tühjana, ei saa enam tööga hakkama, on pidevalt väsinud ja tunnetab energiapuudust. Kurnatusega võivad kaasneda mitmesugused valusündroomid, seedetrakti vaevused ja muu selline.

«Vaimse tervise raskustes töötaja võib küll jätkata oma tööülesannete täitmist, kuid töö tegemine ei pruugi olla enam efektiivne. Töötajate vaimse tervise hoidmiseks ja toetamiseks saavad tööandjad päris palju ära teha ka väikeste muutuste abil töökeskkonnas- või korralduses,» rääkis Anna-Kaisa Oidermaa.

«Näiteks võib alustada sellest, et töökollektiivis oleks vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud inimene, kes oskab vaimse tervise probleeme ära tunda ja kolleege toetada. Samuti võib vaimse tervise esmaabi oskustega inimese olemasolu organisatsioonis anda tõuke vaimse tervise teemaliste diskussioonide tekkimisele, aidates kaasa häbimärgistamise vähendamisele ning vaimset tervist väärtustava töökultuuri arendamisele,» selgitas Oidermaa.

Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuuri raames täitis emotsionaalse enesetunde testi üks protsent Eesti elanikkonnast ehk ligi 13 000 inimest.

Emotsionaalse enesetunde küsitlus annab vastajale ülevaate oma vaimse tervise seisust ja organisatsioonile tervikuna ülevaate töötajate vaimse tervise hetkeolukorrast. Tulemuste põhjal on võimalik pöörata organisatsioonis teadlikult tähelepanu vaimse tervise raskustele töökeskkonnas ning pakkuda töötajatele teadmisi oma vaimse tervise hoidmiseks.

Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuur toimub viiendat korda ja seda rahastab tervisekassa.

Märksõnad

Tagasi üles