Uuringud näitavad, et kanep annab paljulubavaid tulemusi neuroloogiliste häirete raviks

PM Tervis
Copy
Kanepileht. Pilt on illustreeriv.
Kanepileht. Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels

Ühel kümnest üle 65-aastasest inimesest tekib vanusega seotud neuroloogiline häire, nagu Alzheimeri tõbi või Parkinsoni tõbi, kuid ravivõimalused jäävad selle populatsiooni jaoks napiks. Teadlased on hakanud uurima, kas kannabinoidid – kanepitaimest pärinevad ühendid, nagu tuntud THC (tetrahüdrokannabinool) ja CBD (kannabidiool) – võivad pakkuda lahendust. Kolmas, vähemtuntud kannabinoid nimega CBN (kannabinool) on hiljuti äratanud huvi teadlastes, kes on hakanud uurima leebema ja vähem psühhoaktiivse aine kliinilist potentsiaali.

Uues uuringus aitavad Salki Instituudi teadlased selgitada, kuidas CBN kaitseb aju vananemise ja neurodegeneratsiooni eest, ning seejärel kasutavad oma tulemusi potentsiaalsete ravimite väljatöötamiseks. Teadlased lõid neli CBN-st inspireeritud ühendit, mis olid neuroprotektiivsemad kui tavaline CBN-molekul - millest üks oli Drosophila puuviljakärbse mudeli traumaatilise ajukahjustuse ravis väga tõhus.

Ajakirjas Redox Biology avaldatud leiud viitavad CBN-i paljulubavusele neuroloogiliste häirete, nagu traumaatilise ajukahjustuse, Alzheimeri tõve ja Parkinsoni tõve ravis, ning rõhutavad ka seda, kuidas CBN-i ajumõjude edasised uuringud võiksid inspireerida kliiniliseks kasutamiseks mõeldud uute ravimeetodite väljatöötamist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles