/nginx/o/2024/04/18/16013609t1h3bae.jpg)
Kallistused ja igasugusd füüsilised puudutused on tõepoolest kasulikud meie heaolule. Need aitavad vähendada valu, ärevustunnet ja depressiooni, mis kehtib igasse vanuserühma kuuluvale inimesele. Mida sagedamini ja tihedamini üksteist kallistada, seda rohkem on positiivsed reaktsioonid tagatud. Kallistage ja hoidke oma lähedasi rohkem!
Uuringut viisid läbi Saksamaa Bochumi Ruhr'i ülikooli ja Hollandi Neuroteaduste instituudi teadlased. See põhjalik analüüs valgustab erinevaid viise, kuidas puudutus võib positiivselt mõjutada nii meie füüsilist kui ka vaimset tervist.
Tulemused, mis pärinevad erinevatest uuringutest 12 966 osaleja hulgas, näitavad, et puudutus võib leevendada valu- ja ärevustunnet ning depressiooni eri vanuserühmades.
Huvitav on see, et konkreetne puudutus ei tundu olevat oluline, kuigi puudutused pea- või näopiirkonnas annavad tavaliselt kõige soodsamaid tulemusi. Veelgi enam, lühemad ja sagedasemad puudutused kutsuvad esile rohkem positiivseid reaktsioone, mis viitavad võimalusele optimeerida puudutust kui tervisesekkumist.
Kuigi elutud esemed, nagu tekid või padjad, võivad pakkuda füüsilist kasu, on inimeste ja loomade puudutused vaimsele tervisele kasulikumad. Uuring rõhutab puudutuse tähtsust eriti varases arengus, kus vanemate puudutus mõjutab oluliselt vastsündinute heaolu.
Tavaliselt muutub puudutamine vananemisel vähem oluliseks. Neuroteadlane Christian Keysers rõhutab, et kuigi puudutusi saab tõepoolest optimeerida, võiks seda teha teise poolega üksmeelele jõudes.
Hoolimata laiaulatuslikest populatsioonidest, erinevad inimeste reaktsioonid puudutustele erinevalt. Sellegipoolest näitavad andmed, et füüsilise kontakti suurendamine teistega võib potentsiaalselt parandada meie tervise mitmeid aspekte.
Kuna puudutus on meie tundmuslike kogemuste jaoks ülioluline, julgustavad teadlased kasutama rohkem võimalusi puudutamiseks, olgu selleks siis kallistamine pere või sõpradega, sest sellel on sügav mõju meie heaolule.