Veidi on sagenenud ka mumpsijuhtumid. 2022. aastal teatas 27 Euroopa majanduspiirkonna riiki 2593 mumpsijuhtumist. Üldine määr oli 0,7 juhtu 100 000 inimese kohta. 2021. aastal täheldati 0,4 juhtumit 100 000 elaniku kohta.
Difteeria, lämbumist põhjustada võiv haigus, on Euroopa majanduspiirkonnas haruldane. 2022. aastal teatati ECDC-le aga 359 difteeriajuhtumist. Vähemalt 85 protsendil juhtudest oli tegemist nahadifteeriaga.
2022. aastal tuvastati 1149 invasiivse meningokoki haiguse juhtu, sealhulgas 110 surma. Kõik Euroopa majanduspiirkonna riigid teatasid meningokoki juhtudest, samas kui 2021. aastal oli 612 kinnitatud juhtumit ja 48 surma.
Mis on difteeria?
Difteeria ehk kurgutõbi on äge bakteriaalne nakkushaigus, mille tekitajaks on bakter Corynebacterium diphtheriae. Inimene on difteeriatekitaja ainus peremeesorganism.
Haigus levib otsese kontakti kaudu inimeselt inimesele, samuti piisknakkusena köhimisel ja aevastamisel ning haarab tüüpiliselt ülemisi hingamisteid või nahka, harvem silma või genitaalide limaskesti. Haigus võib lõppeda surmaga. Nakatunud koest eritub mädasegust vedelikku, millest moodustub kilet meenutav katt.
Mikroobi poolt produtseeritud eksotoksiinid levivad vereringe kaudu organismis, kutsuvad esile kudede nekrotiseerumise ja komplikatsioonide tekke. Eelkõige on ohustatud lapsed, kellel tekib kõriturse ja lämbumine. Tüsistused võivad tekkida neerudes, südames ja närvisüsteemis, võib esineda ka pehme suulae lihaste halvatus ja kopsupõletik.
Klassikaline hingamisteede difteeria algab katulise mandlipõletikuga, mis võib levida ülejäänud hingamisteedesse. Katud on hallikad, valkjad või verejooksu tõttu tumedad ja kinnitunud aluskoele ning levivad üle kurgumandli serva. Kui katt levib kõrri, trahheasse ja bronhidesse, võib tekkida hingamisteede sulgus. Palavik ei ole tavaliselt kõrge.
Peamised kliinilised sümptomid on:
- tursunud lümfisõlmed
- kurguvalu
- neuropaatia
- häälekaotus
- köha
- hingamispuudulikkus
- neelamisraskused
Mis on mumps?
Mumps ehk parotiit on piisknakkusena leviv nakkushaigus, mille tekitajaks on viirus ja mida iseloomustab üldintoksikatsioon, süljenäärmete kahjustus, harvem esineb teiste näärmete või närvisüsteemi kahjustusi.
Haiguse levinuim väljendumisvorm on kõrvasüljenäärmepõletik ehk parotiit, mis võib olla ühe- või mõlemapoolne. Haigus algab tavaliselt lühikese prodromaalperioodiga (1–2 päeva), mil esineb peavalu, halb enesetunne ja isutus. Edasi tõuseb kehatemperatuur 38–39 °C, kõrvasüljenääre tursub ja muutub valulikuks algul ühel, sageli 1–2 päeva pärast ka teisel pool.
Tursunud näärme kohal nahk ei puneta, on sile ja läikiv. Komplemisel tundub tursunud nääre tainataoliselt pehme. Mälumine ja neelamine on takistatud. Kahjustuda võivad ka teised näärmed (sugunäärmed, kõhunääre, kilpnääre jt). Mumpsiviirus läbib suhteliselt kergesti ka hematoentsefaalse barjääri.
Allikas: Terviseamet