Tuvastati argiselt tarbitavad ained, mis võivad tõsta diabeedi tekkimise riski

PM Tervis
Copy
Pehme jäätis.
Pehme jäätis. Foto: Marko Saarm

Euroopas ja Põhja-Ameerikas pärineb 30–60 protsenti täiskasvanute toiduga saadavast energiast ultratöödeldud toitudest. Üha enam uuringuid viitab seosele ülimalt töödeldud toiduainete suurema tarbimise ning suurema diabeediriski ja muude ainevahetushäirete vahel, vahendab Medical Xpress.

Emulgaatorid on ühed kõige sagedamini kasutatavad lisandid. Neid lisatakse sageli töödeldud ja pakendatud toitudele, nagu koogid, küpsised ja magustoidud, aga ka jogurtid, jäätised, šokolaaditahvlid, tööstuslikud leivad, margariinid ja valmis- või kuumtöödeldud toidud. Seda selleks, et parandada nende välimust, maitset ja tekstuuri ning pikendada säilivusaega. Emulgaatorite hulka kuuluvad näiteks rasvhapete mono- ja diglütseriidid, karrageenid, modifitseeritud tärklised, letsitiinid, fosfaadid, tselluloosid, kummid ja pektiinid.

Nagu kõigi toidu lisaainete puhul, on emulgaatorite ohutust hinnanud toiduohutuse ja terviseagentuurid tuginenud hindamise ajal kättesaadavatele teaduslikele tõenditele. Mõned hiljutised uuringud viitavad siiski sellele, et emulgaatorid võivad häirida soolestiku mikrobioomi ning suurendada põletiku ja ainevahetushäirete riski, mis võib viia insuliiniresistentsuse ja diabeedi tekkeni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles