Millised on munarakudoonorluse protseduuri peamised sammud ja milline on selle protsessi kestus?
Doonorluse protsess algab naise otsusest, et ta tahab selle teekonna ette võtta.
Kõigepealt valib ta sobiva kliiniku (Eestis on erinevates kliinikutes see protsess natuke erinev), seejärel tuleb täita ankeet, kus muu hulgas küsitakse tervisliku seisundi, läbipõetud haiguste, manustatud ravimite, menstruatsioonitsükli ja muu sellise kohta. Järgneb günekoloogiline läbivaatus, ultraheliuuring, vereanalüüs, emakakaelalt analüüsid infektsioonidele, hepatiidi, HIV-i, süüfilise, tsütomegaloviiruse jne suhtes. Teostatakse geneetilised testid, millega uuritakse kromosoomide arvu, kas karüotüüp on tavapärane, samuti kontrollitakse tsüstilise fibroosi geenimutatsioonide olemasolu ja fragiilse X-i mutatsioonivõimalust. Kui kõik need kriteeriumid vastavad nõudmistele, saab hakata valmistuma doonorluseks.
Eestis on kriteerium ka doonori vanus, mis peab jääma vahemikku 18-35 aastat. Enamik Eesti kliinikuid on tegelikult seda vanusepiiri nihutanud, ühest otsast natuke allapoole, kuni 32. eluaastani, teisest otsast tõstnud 20. eluaastani, kuna 18-aastane on praegu meil üldjuhul siiski alles keskkooliõpilane. Tasub silmas pidada sedagi, et geneetilised uuringud võtavad aega kaks kuud ehk kui naisel on 35. eluaasta piir kohe kätte jõudmas, siis ei pruugi ta kahjuks sobivasse vanusevahemikku enam mahtuda.
Millised riskid ja tüsistused võivad kaasneda munarakudoonorluse protseduuriga?
Doonor peab kasutama hormonaalseid ravimeid munasarja stimuleerimiseks, et see toodaks kuus mitte ühe munaraku, nagu normaalselt, vaid palju munarakke. Igal ravimil võib olla kõrvaltoime, iga ravimiga võib kaasneda allergia, nii ka hormoonravimiga. Seda juhtub väga harva, aga juhtub. Munarakkude väljavõtmiseks ehk punkteerimiseks on vaja kerget narkoosi. Punkteerimine on invasiivne protseduur, mida sooritatakse pika nõelaga läbi tupe ultrahelikontrolli all. Sellega kaasneb üliväike risk, et võib tekkida verejooks, põletik või mõne kõrvaloleva organi, näiteks põie vigastus. Sagedamini võib tekkida hüperstimulatsioon, kui munasarjad reageerivad liiga aktiivselt. Võib tekkida kõhuvalu, tursed, kõhuümbermõõt minna suuremaks. Väga raske hüperstimulatsioon vajab haiglaravi, kuid seda esineb siiski väga harva, sest kasutame doonoritel natuke teistsugust raviskeemi just hüperstimulatsiooni vältimiseks.