Läkaköhajuhtumite hüppeline tõus võib olla seotud mitme teguriga, sealhulgas oodatavate epideemiaharipunktidega, vaktsineerimata isikute hulga suurenemisega, hääbuva immuunsusega ja loodusliku immuunsuse vähenemisega elanikkonnas Covid-19 pandeemia ajal.
Kuigi imikuid ähvardab läkaköhast tulenevalt kõige suurem tüsistuste ja suremise oht, seisavad ka vanemad täiskasvanud ja igas vanuses terviseprobleemidega inimesed silmitsi raskema haiguse kuluga.
Millised on läkaköha sümptomid ja millal selle vastu vaktsineeritakse?
Esimesed haigusnähud on sarnased külmetushaigusega – nohu, aevastamine, väike palavik, kurguvalu ja kerge köha. Köha muutub järk-järgult tugevamaks, ühe-kahe nädala pärast kujuneb välja aeglaselt intensiivistuv, läkaköhale iseloomulik hootine köha. Väikelastele on tüüpiline köhahoo lõpus vilinaga sissehingamine, köhahoog võib lõppeda ka oksendamisega. Köhahood esinevad sageli öösiti.
Läkaköha võib olla imikute äkksurma üheks põhjuseks; selle tüsistusteks on kopsupõletik, krambisündroom ja entsefalopaatia.
Läkaköha vastu vaktsineeritud lastel ja täiskasvanutel on haiguse kulg kergem ja sageli ebatüüpiline.
Läkaköha läbipõdemise järgne immuunsus ei ole eluaegne ja läkaköha võib elu jooksul põdeda rohkem kui üks kord. Ka pärast läkaköha vaktsineerimist tekkinud immuunsus ei ole eluaegne.
Läkaköha vaktsiini manustatakse koos difteeria ja teetanuse vaktsiiniga, mille esimene doos tehakse kolmekuuselt. Vaktsiini manustamise järel kulub kaks nädalat immuunsuse väljakujunemiseks. Immuniseerimiskava kohaselt manustatakse kokku kuus läkaköha vaktsiinidoosi, neist viimane 15–16 eluaasta vanuses.
Allikas: Terviseamet