«Östrogeenide languse korral muutub tupe limakiht õhemaks ja kuivemaks, seegi põhjustab põiepõletikku, ärritust ja ebamugavustunnet. Kõikide selliste juhtudega tuleb kindlasti arsti poole pöörduda, et haigus korralikult välja ravida või kontrolli alla saada,» tõdeb Raukas.
Kasuta lõhnatuid pesemisvahendeid
«Igapäevaseks pesemisvahendiks eelistage allergiavaba ilma seebi ja leeliseta vedelseepi, mille pH on 4,2–5,6,» annab apteeker soovituse. «Tuleks vältida igasuguseid lõhnastatud pesu- ja intiimpiirkonna pesemisvahendeid, sidemeid, tualettpaberit või muid taolisi tooteid.»
«Kui on tekkinud intiimpiirkonna pH-tasakaalu kerge muutus, siis esmajärjekorras soovitan proovida piimhappebakteritega rikastatud pesugeeli. Veel õrnema toimega on pesuvahud, mis aitavad kuivuse korral niisutada, ning antibakteriaalse toimega tooted toetavad põletike ravi,» kõneleb Raukas. «Kui vanemas eas tupe limakiht õheneb ja pH tõuseb 6–7ni, tuleks eelistada vastava pH-ga niisutavaid tooteid. Näiteks piimhappesisaldusega pesemisvahendid tagavad normaalse pH ja mikrofloora ning kaitsevad seennakkuse eest.»
Toote koostisainete loetelust võiks lugeda, milliseid taimeekstrakte või parabeene toode sisaldab, sest ka nende suhtes võib esineda ülitundlikkust. «Spetsiaalseid pesemisvahendeid on apteekides laias sortimendis ning üldjuhul saab neid kasutada menstruatsiooni ajal, pärast sportimist, günekoloogilisi protseduure või sünnitust. Samuti on sobivaid vahendeid igapäevaseks kasutamiseks nii noorukitele kui ka vanematele,» ütleb ta.
Intiimpiirkonda pese kord päevas
«Kui muidu on soovitatav intiimpiirkonda pesta kord päevas voolava veega, siis menstruatsiooni ajal tuleks pesta sagedamini. Pesta tuleks ainult käega ja kuivatada rätikuga tupsutades,» jagab proviisor soovitusi. Tupe seespidised loputusvahendid on näidustatud vaid arsti soovitusel.