19. mail tähistatakse rahvusvahelist perearstide päeva. Terviseminister Riina Sikkut leiab, et perearstide ja nendega töötava meeskonna roll on ajas kasvanud ning aina enam on nad suunanäitajateks nii tervise edendamises kui ka haiguste ennetamises kogu elukaare vältel.
Rain Laane perearstide põuast: lähiaastatel võib kitli varna riputada ligi 300 tohtrit
«Meie perearstid teevad suurepärast tööd ja valdav osa Eesti elanikest on perearstiabiga rahul. See on väga hea tulemus olukorras, kus esmatasandil on tõsine arstide nappus ja perearstid toimetavad inimvõimete piiril, et võimalikult paljusid patsiente aidata. Seda enam tuleb meil oma perearsti hinnata ja väärtustada,» ütleb terviseminister Sikkut.
Tervisekassa juhatuse esimees Rain Laane tõdeb, et perearstid on hindamatu väärtusega ja tänapäeval on nõudlus perearstide järele suurem, kui suudetakse pakkuda. «Pensionieas perearstide arv kasvab kiiresti ja lähiaastatel võib kitli varna riputada ligi 300 tohtrit. Samal ajal ei ole noorte perearstide pealekasv piisavalt kiire ja arvukas, et asendada kõiki pensionile minevaid arste. Meie kõigi õnneks ei ole paljud meie lugupeetud seeniorarstid veel väljateenitud pensionile läinud ja me oleme neile südamest tänulikud, et nad on oma patsientide nimel veel arstitööd jätkanud ning toetavad ka noori arste nimistu ülevõtmisel,» ütles Laane.
Sikkut lisas, et ühelt poolt peab hoidma praeguseid perearste selle vastutusrikka töö juures, teisalt tuleb tuua peremeditsiini uusi arste. «Seepärast on tähtis, et arstidel oleksid kaasaegsed töötingimused, paindlik töökorraldus, motiveeriv töötasu ja arenguvõimalused. Samuti pean oluliseks tööjaotuse ja ‑ülesannete ümber korraldamist tervishoiustöötajate vahel, sest arsti põhitöö peab olema ikka arsti töö,» ütles Sikkut. Ta lisas, et Eestis on juba kasvamas põlvkond väga südikaid noori perearste, kes seisavad oma ootuste ja vajaduste eest ning annavad vajaliku indikatsiooni esmatasandi jätkusuutlikuks võimestamiseks.
Sotsiaalministeerium koos Eesti Perearstide Seltsiga on koostamas esmatasandi tervishoiu arengukava, milles on kokku lepitud arengusuunad ja -vajadused järgmiseks kümnendiks.
«Arengukava keskmes on vajaduspõhine, jätkusuutlik ja inimkeskne esmatasandi tervishoid. Perearstide jaoks on oluline, et inimene saaks igal pool Eestis vajaduspõhist ja kvaliteetset abi,» kinnitas perearstide seltsi juht dr Elle-Mall Sadrak. «Perearsti eriala pakub ainulaadset võimalust eneseteostuseks – see on ainus eriala, mis näeb inimest tervikuna. Meie patsiendid on meie vaateväljas kogu elukaare vältel. See on suur vastutus, aga ka rõõm, sest perearsti töö ei muutu kunagi igavaks. Perearstid on tervishoiusüsteemis eesliinil. Oleme kriisides karastunud, oskame kiiresti reageerida muutustele ja toome tervishoidu innovatsiooni.»
Ülemaailmset perearstide päeva tähistatakse maailma perearste ühendava organisatsiooni WONCA (World Organization of Family Doctors) eestvedamisel, et tõsta esile ja tunnustada perearstide ja esmatasandi meeskonna keskset rolli haiguste ennetustöös, varajases diagnostikas ja ravis.