Tartu Ülikooli ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teadlased võtsid mikroobitesti loomisel aluseks viimaste aastate uuringud naiste ja meeste sugutraktis elavatest mikroobidest. Kolme naisteadlast – Merli Saaret, Karita Särekannu ja Kadi Tilka – ühendavat uurimisgruppi ajendas patsiendi jaoks mugavat testi looma soov rakendada teadustöö tulemusi naiste tervise hüvanguks. Tänaseks on testi arendatud ka meeste suunal.
Terviklik ülevaade
Teadlased tõdevad, et tupe mikrofloora uurimine ei ole uus ja suure tõenäosusega on enamus günekoloogi vastuvõtul käinud naisi mingit tüüpi tupe mikrofloora hindamise testiga kokku puutunud.
Mikrobioomi uuringute eestvedaja Merli Saare sõnul annavad taolised uuringud aga hinnangu vaid konkreetse mikroobi olemasolule või puudumisele, mistõttu võib laiem pilt ehk teised haigusseisundid jääda tuvastamata. «Seevastu on mikrobioomi ehk kogu mikroobikoosluse DNA analüüsi, nagu seda on InvisibleMi, eelis selle võimalus hinnata korraga kõiki tupes olevaid mikroobe ja nende tasakaale,» rääkis Saare.
Saare hinnangul aitab mikroorganismide koostise jälgimine ja mõistmine tuvastada võimalikke häireid bakterite tasakaalus, mis võivad viia erinevate günekoloogiliste haiguste või sümptomite kujunemiseni. Test tuvastab muu hulgas ka sugulisel teel levivate haigustekitajate DNAd nagu gonorröa, klamüüdia, ureaplasma või mükoplasma, mis vajavad järgnevat konsultatsiooni ja ravi planeerimist koos arstiga.
Naistele, meestele ja paaridele
Naisteadlased soovitavad testi neile naistele, kellel on korduvad tupeinfektsioonid ja väikese vaagna- ja suguteede põletikulised haigused, korduvad raseduse katkemised, aga ka naistele, kes jõudnud menopausi.