Paratsetamoolil leiti tõsist tervisekriisi leevendav mõju

PM Tervis
Copy
Punased vererakud.
Punased vererakud. Foto: Shutterstock

Veenisiseselt manustatud paratsetamool vähendas sepsisega patsientide elundikahjustuste või ägeda respiratoorse distressi sündroomi (ARDS) tekkeriski, ilmnes USA riikliku terviseinstituudi (NIH) toetatud kliinilises uuringus.

Kuigi see ei elimineerinud sepsisepatsientide hulgas täielikult suremust, oli paratsetamoolist suurim kasu neile, kellel oli suurim risk elundikahjustuste tekkeks. Need patsiendid vajasid vähem abistavat hingamist ja nende hulgas esines väike, ehkki statistiliselt mitteoluline suremuse vähenemine, vahendab Medical Xpress.

Sepsis on organismi kontrollimatu ja äärmuslik reaktsioon infektsioonile. Sepsise ajal kahjustub ja sureb ebanormaalselt suurel hulgal punaseid vererakke. Selle käigus vabastavad need vereringesse niinimetatud «rakuvaba hemoglobiini». Keha ei suuda liigset hemoglobiini eemaldada, mis võib põhjustada elundikahjustusi.

Varasemad uuringud on näidanud, et lisaks valu leevendamisele ja palaviku vähendamisele blokeerib paratsetamool ka rakuvaba hemoglobiini kahjulikke mõjusid kopsudele, mis on sepsise ajal suures kahjustuste saamise ohus. Piiratud uuringud on viidanud, et paratsetamool võib paremini toimida raskema sepsisega patsientidel – neil, kellel on kõrgemad rakuvaba hemoglobiini tasemed, mis on seotud suurema ARDSi ja surmariskiga.

Teadlased märkisid, et rakuvaba hemoglobiini kõrgete tasemete tuvastamine biomarkerina võiks olla läbimurre, kuna see aitaks kiiresti kindlaks teha, millised sepsisega patsiendid võiksid paratsetamooliravi saada.

Tulemused näitasid, et intravenoosne paratsetamool oli ohutu kõigile sepsisega patsientidele. Leiti, et elundikahjustused olid paratsetamooligrupis tunduvalt väiksemad kui platseebogrupis, samuti ARDSi tekkimise määr esimese seitsme päeva jooksul pärast haiglasse vastuvõtmist.

Tagasi üles