Miks tekib kõõm ja kuidas sellest lahti saada?

PM Tervis
Copy
Seborroiline dermatiit
Seborroiline dermatiit Foto: Shutterstock

Kõõm on kahjutu, kuid tüütu peanahka mõjutav seisund, mis muudab selle sügelevaks ja ketendavaks. Kõõmatükid võivad olla valged, kollased või hallid ja neid on tumedatel juustel ja riietel kerge märgata. Kõõm esineb tavaliselt pärast puberteeti, aga mitte alati. Isegi imikutel võib tekkida sarnane seisund ehk beebikõõm. Kõõm ei ole nakkav ja võib tekkida erinevatel põhjustel.

Kõõma põhjused

Seborroiline dermatiit (SD):

Kõõm võib olla kerge seborroilise dermatiidi vorm, mis mõjutab umbes kolme protsenti inimestest. SD puhul võivad sügelevad ja ketendavad laigud levida ka mujale nahale, nagu kõrvade taha ja nina ümber. Haigus on levinud imikutel, noorukitel, vanematel täiskasvanutel, meestel ning HIV-positiivsetel inimestel.

SD-d põhjustab tõenäoliselt Malassezia pärmseene liigne kasv, eriti liikide M. globosa ja M. restricta puhul. Liigne rasu tootmine võib soodustada Malassezia kasvu, mis võib kahjustada peanaha nahabarjääri ja põhjustada kõõma.

Muud seisundid

Teised seeninfektsioonid nagu tinea capitis (peanaha seen) ja psoriaas võivad samuti põhjustada ketendust.

Allergilised reaktsioonid juuksehooldustoodetele (kontaktdermatiit) võivad samuti põhjustada ketendust.

Kõõma ravi

Šampoonid

  • Kerge kõõma puhul saab seda kontrolli all hoida kõõmavastaste šampoonidega, mis sisaldavad tavaliselt seenevastaseid koostisosi nagu püritioontsink, ketokonasool, mikonasool ja seleeniumsulfiid.
  • Püritioontsink on populaarne koostisosa oma laiaulatuslike seene- ja antibakteriaalsete omaduste tõttu.
  • Tõrva sisaldavad šampoonid võivad samuti olla tõhusad, kuid need võivad ajutiselt heledamat juust värvida ja suurendada peanaha tundlikkust päikesevalguse suhtes.

Tõsisemad juhtumid

  • Raske SD korral võib arst välja kirjutada salitsüülhapet sisaldavat kreemi või peanaha ravi, mis aitab eemaldada surnud naharakke.
  • Kõrgema raviainete kontsentratsiooniga seenevastaseid kreeme või šampoone saab samuti arsti retsepti alusel.
  • Tugeva põletiku korral võib arst lühiajaliselt välja kirjutada paikset kortikosteroidi.

Alternatiivsed vahendid

  • Teepuuõli on üks populaarne looduslik vahend kõõma vastu, kuna sel on antimikroobsed omadused.
  • Sidrunheinaõli on samuti potentsiaalselt seenevastaste omadustega.
  • Toidulisandid, nagu oomega-3-rasvhapped, võivad aidata üldist naha tervist parandada, kuid tasakaalustatud toitumist ja regulaarset liikumist need ei asenda.

Kõõm on küll häiriv ja võib põhjustada piinlikkust, kuid enamik inimesi leiab lõpuks ravi, mis neile sobib, kuigi see võib nõuda mõningast katsetamist.

Allikas: IFLScience

Märksõnad

Tagasi üles