NAGU ULMEFILMIS Jaapani teadlased leidsid üsna tavatu viisi kiirendamaks kõõluste paranemist

PM Tervis
Copy
Achilleuse kõõlus.
Achilleuse kõõlus. Foto: Shutterstock

Inimesi võib üllatada teadmine, et suurim kõõlus inimese kehas on Achilleuse kõõlus. Kuigi see on kõõluste seas ka üks tugevamaid, võib Achilleuse kõõlus siiski rebeneda, ja üsna sageli juhtub see sportlastel 30ndates või 40ndates eluaastates. Rebend võib vajada operatsiooni ning pikka taastumist. Korralikult liikuma hakkamine võib olla vaevaline.

Soovides lühendada taastumisaega, keskendus Osaka Metropolitani ülikooli meditsiinikooli teadur Katsumasa Nakazawa, ortopeedilise kirurgia osakonna magistrant, koos dotsent Hiromitsu Toyoda ja professorite Hiroaki Nakamura ning Jun-Seok Oh'ga mittetermilise atmosfäärirõhu plasma (non-thermal atmospheric-pressure plasma) ravimeetodile, vahendab Eureka Alert.

See uuring on esimene, mis näitab, et plasmaga kiiritamine võib kiirendada kõõluse taastumist.

Teadlased rebestasid ja seejärel õmblesid kokku tagasi laborirottide Achilleuse kõõluseid. Ühel rotirühmal kiiritati õmmeldud ala heeliumiplasma vooga. Plasmaga kiiritatud rühmal täheldati kiiremat kõõluse uuenemist ja suurenenud tugevust kaks, neli ja kuus nädalat pärast operatsiooni, võrreldes ravimata rühmaga.

«Oleme varem avastanud, et mittetermilise atmosfäärirõhulise plasmavooga kiiritamine soodustab luude regenereerumist. Selles uuringus avastasime, et tehnoloogia soodustab ka kõõluse regenereerumist ja paranemist, näidates, et sellel on rakendusi paljudes valdkondades,» sõnas professor Toyoda. «Koos praeguste kõõluste ravimeetoditega on oodata, et see aitab kaasa tõenäolisemale kõõluste taastumisele ja lühemale raviajale.»

Tulemused avaldati ajakirjas PLOS ONE. 

Märksõnad

Tagasi üles