Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Tüdrukute autism on poiste omast sootuks teistsugusem

Copy
Autism on omapärane haigus, mille puhul olulisim on suhtlemise häire ning teistsugune arusaam ja tunnetus maailmast.
Autism on omapärane haigus, mille puhul olulisim on suhtlemise häire ning teistsugune arusaam ja tunnetus maailmast. Foto: Shutterstock

Teadlaste läbiviidud uuring kinnitab, et autismi olemus ja kulg sõltuvad suuresti sünnijärgsest soost. Aju erinevates piirkondades toimuvad muutused mõjutavad tüdrukuid ja poisse erinevalt, mis viitab vajadusele selle haiguse paremaks mõistmiseks. 

Uus uuring on näidanud, et autistlike laste ajukoore õhenemine toimub erinevalt, sõltuvalt nende soost. 

Seda täpsustav uuring hõlmab 290 autistlikku ja 139 mitteautistlikku last vanuses 2–13 aastat ning pakub põhjalikku ülevaadet ajukoore arengust varasest lapsepõlvest noorukieani. 

Tulemuste erinevused sugude lõikes

Kolmeaastaselt on autistlikel tüdrukutel teatud ajukoore piirkonnad paksemad, võrreldes nende mitteautistlike eakaaslastega, samas kui poiste grupis olulisi erinevusi ei täheldata. 11. eluaastaks muutuvad erinevused raskemini märgatavaks. 

Autistlikel tüdrukutel toimub teatud ajukoore piirkondades kiirem õhenemine kui autistlikel poistel ja autismi diagnoosita eakaaslastel. Olulised erinevused ilmnevad peamiselt motoorsete ülesannete, tähelepanu säilitamise ja probleemide lahendamise võrgustikes.

Vajadus täiendavate uuringute järele

Autismi diagnoositakse umbes neli korda sagedamini meestel kui naistel. California Davise ülikooli neuroteadlase Christine Wu Nordahli sõnul on autismi diagnoosimine naistel alahinnatud, mis võib olla seotud ka bioloogiliste erinevustega.

Autismiuurija Derek Andrews rõhutab, et soolised erinevused aju arengus võivad viia poistel ja tüdrukutel erinevate arengutulemusteni.

See uuring on oluline samm edasi, kuid vajalik on täiendav uurimistöö, et mõista paremini autismi bioloogilisi erinevusi ja nende mõjusid.

Tagasi üles