Kuid statistilised analüüsid ei uurinud segavate tegurite, nagu koera vanus või tõug, mõju.
Uue uuringu tähendus
Uues uuringus viidi läbi täiendav analüüs originaaluuringu andmetega, kasutades erinevaid statistilisi tehnikaid, luues mudeleid andmete selgitamiseks. Alexander German ja Richard Barrett-Jolley võtsid arvesse ka teisi muutujaid.
Näiteks uuriti ka omaniku vanust, sugu ja haridustaset ning koera sugu, tõugu, vanust ja kas nad olid kastreeritud. Mõned statistilised mudelid hõlmasid ka veterinaarravi muutujaid.
Leiti, et omanike arvamused koera tervise kohta olid kõige tugevamalt seotud koera vanusega: nooremate koerte omanikud hindasid oma koerte tervist paremaks. Teised muutujad (näiteks omaniku vanus, haridus ja tõu suurus) mängisid samuti rolli. Näiteks leiti, et nooremad omanikud hindasid oma koeri tervemaks.
Kõige paremini andmeid selgitavad mudelid sisaldasid veterinaarravi muutujaid. Näiteks oli sagedasem veterinaari külastamine seotud omanike poolt kehvemaks hinnatud tervisega. Kuid vegan koeratoidu ja omanike hinnatud tervise vaheline seos oli kõigis mudelites minimaalne, olenemata sellest, kas kaasati veterinaarravi muutujaid. Kui arvesse võtta teisi muutujaid, kaob täistaimse koeratoidu mõju.
Miks algne uuring viitas veganitoidu positiivsele mõjule?
Üks võimalus on, et küsitlusgrupp oli ebatavaline, sisaldades palju rohkem täistaimetoidulisi koeri, kui oodata võiks – 13 protsenti võrreldes umbes ühe protsendiga üldpopulatsioonis. Samuti leiti ka seda, et peaaegu kõik omanikud, kes toitsid oma koeri veganitoiduga, olid ise kas veganid või taimetoitlased.