Lõhnatajust võib oleneda, kas elatakse selle mürgise aine keskel

PM Tervis
Copy
Kuidas lõhnab kodu?
Kuidas lõhnab kodu? Foto: Shutterstock

Uue uuringu järgi võivad isegi keskmise haistmismeelega inimesed elada kesk loodusliku gaasi leket ja seda mitte kahtlustada. Ajakirjas Environmental Research Letters avaldatud uuringust ilmnes, et väikesed gaasilekked võivad halvendada siseõhu kvaliteeti, tuues kaasa mitmeid ohtlikke saasteaineid, sealhulgas kantserogeeni benseen, mida leiti 97 protsendist looduslikust gaasist Põhja-Ameerikas.

«Pisikeste lekete puhul, mis ei ole piisavalt suured, et põhjustada gaasiplahvatusi, on sageli raske lõhna tunda,» ütles uuringut juhtinud PSE Healthy Energy uurimisinstituudi teadlane Sebastian Rowland. Lekete väiksuse tõttu on neid raske tuvastada ja parandada, nii et need võivad siseõhku püsivalt reostada benseeni ja metaaniga, vahendab PHYS.org.

Uuring on esimene, mis hindab, kas gaasilekked sisaldavad piisavalt lõhnaaineid, et kaitsta kõrgendatud benseenitasemete eest, ja pakub kõige põhjalikumaid andmeid elamutes kasutatava loodusliku gaasi koostise kohta.

PSE Healthy Energy ja Stanfordi ülikooli teadlased kogusid ja analüüsisid 587 loodusliku gaasi proovi 481 elamust 17 Põhja-Ameerika linnas. Proove testiti metaani, ohtlike õhusaasteainete ja väävli baasil lõhnaainete suhtes ning teadlased modelleerisid gaasikoguseid, mis võivad jääda avastamata keskmise haistmismeelega elanikel. Tulemused kinnitavad, et benseen ja teised ohtlikud õhusaasteained on olemas peaaegu kõigis Põhja-Ameerikas majapidamistele, hoonetele ja ettevõtetele tarnitud looduslikus gaasis.

Nina on esimene kaitseliin majapidamise gaasilekete vastu, ütles PSE vanemteadur Drew Michanowicz. «Arvestades lõhnaainete taseme varieerumist ja üldsuse haistmisvõime suurt erinevust, seavad meie tulemused kahtluse alla üksnes lõhnale tuginemise gaasilekete tuvastamisel.»

Keskmiselt oli Vancouverisse, Los Angelesse, Calgarysse ja Denverisse tarnitud gaasis kaks korda rohkem benseeni kui teistesse linnadesse tarnitud gaasis, kusjuures Vancouveri benseenitase oli peaaegu viiskümmend korda kõrgem kui madalaima kontsentratsiooniga linnas Bostonis. Houstoni gaasi lõhnaainete tase oli umbes viis korda kõrgem kui Torontos, samas kui naaberlinnad New York ja Washington kasutasid ilmselt täiesti erinevaid lõhnaaineid, mis näitab standardiseerimise puudumist.

Teadlased soovitavad regulatiivorganitel ja tarbijatel pöörata rohkem tähelepanu loodusliku gaasi koostisele, näiteks luues avaliku loodusliku gaasi koostise andmetele juurdepääsu, mille eelduseks oleksid regulaarsed proovid. Lisaks võiks siseõhu kvaliteedi ja rahvatervise parandamiseks luua rangemad lõhnastandardid või gaasi tarbimist vähendada.

Märksõnad

Tagasi üles