CNIO meeskond keskendus mTORi tegevuse manipuleerimiseks valgule, mis peaks andma märku raku toitainete hulgast. Teadlased muutsid geneetiliselt seda valku, et see «valetaks» ja annaks mTORile märku, et rakus on rohkem toitaineid, kui tegelikult on. Seega aktiveerus mTOR keemiline signaalrada nii, nagu loomad sööksid rohkem, kuigi nende toitumine ei muutunud.
Kui loomad elasid küpse eani mTORi petva valguga, hakkas rakkude talitlus häiruma ja ilmnesid vananemise sümptomid: nahk muutus õhemaks ning kõhunäärmes, maksas, neerudes ja teistes elundites tekkisid kahjustused. Immuunsüsteemi rakud tulid neid parandama, kuid kahju suuruse tõttu olid need ülekoormatud. Need kogunesid ja vallandasid põletiku, mis suurendas elundite probleeme veelgi.
Selle nõiaringi tulemusena lühenes nende loomade eluiga, kelle mTOR töötas tavapärasest intensiivsemalt, 20 protsendi võrra, mis inimeste puhul oleks umbes 16 aastat. Uuring püüdis selle nõiaringi katkestada, blokeerides põletikku põhjustava immuunvastuse. Elundite kahjustus paranes siis sel määral, et inimeste puhul oleks eluiga pikenenud mõne aasta võrra.
Seetõttu väidavad autorid, et kroonilise põletiku leevendamine on potentsiaalne võimalus hoiduda tervise tempokast halvenemisest, ütleb autor Ortega-Molina.
Tulemused võivad kehtida ka inimeste puhul
See, mis juhtub, kui mõjutatakse mTORi saadavat teavet, simuleerides toitainete üleküllust, meenutab loomuliku vananemise ajal toimuvat muutust. CNIO rühm võrdles oma mudelit loomulikult vananevate hiirte kolooniatega.
Näiteks lüsosoomide, mis on rakust jäätmete eemaldamiseks ja taaskasutamiseks mõeldud organellid, aktiivsus väheneb nii loomulikult vananevatel kui ka geneetiliselt muudetud loomadel. «Kui toitainete hulk on suur, on mõistlik, et rakk lülitab välja lüsosoomide taaskasutuse aktiivsuse, kuna taaskasutus toimub just eriti toitainete puudumisel,» ütleb Efeyan.
Lüsosoomide aktiivsus väheneb ka inimeste vananemisel, nagu kinnitas Valencia ülikooli uurimisrühm, võrreldes noorte ja seitsmekümnendates inimeste vereproove.
Efeyan arvab, et uus leid pakub rohkelt viljakat pinnast, et esitada küsimusi selle kohta, kuidas toitainete hulk mõjutab vananemisprotsesse erinevates elundites. Samuti võib olla põhjust uurida seost neurodegeneratiivsete haigustega, kuna ka kesknärvisüsteemis esineb mõningast põletikku.